Jak prać zasłony i firany?

W bogatej ofercie firanek i zasłon możemy znaleźć dekoracje okienne z różnych surowców. Decydując się na czyszczenie musimy pamiętać o wybraniu odpowiedniej metody, dopasowanej do rodzaju tkaniny, z której wykonane są nasze aranżacje okienne. Nie tylko delikatne firany i firanki narażone są na zniszczenie w czasie prania. Również ciężkie zasłony mogą być wykonane z materiałów, które źle zniosą spotkanie z pralką automatyczną.

Reklama

Jeśli chcemy oczyścić firanki w pralce, pierzemy je w niskiej temperaturze, najlepiej w programie do tkanin delikatnych i wirujemy na niskich obrotach, żeby uniknąć podarcia. W żadnym wypadku nie używamy automatycznej suszarki do prania! Firany wykonane ze szczególnie delikatnych materiałów możemy zabezpieczyć wkładając je do woreczków do prania lub bawełnianych poszewek na poduszki. Jeśli chcemy przywrócić zżółkniętym na słońcu tkaninom dawną biel, używamy w tym celu wybielaczy przeznaczonych specjalnie do firan lub sprawdzonego domowego sposobu – dodajemy do wody sody oczyszczonej. Firanki z żakardu, tkanin kreszowanych i markizety wieszamy na karniszu jeszcze wilgotne – rozprostują się pod wpływem własnego ciężaru. Pozostałe mogą wymagać prasowania. Dekoracje okienne wykonane ze szczególnie delikatnych materiałów lepiej prać ręcznie. Żeby osiągnąć pożądany efekt najlepiej namoczyć tkaninę przynajmniej przez godzinę. Do wody możemy dodać soli, która sprawi, że firanki staną się cięższe i sztywniejsze, a błyszczące kryształki dodadzą im dodatkowego uroku.

Zasłony nadające się do prania najpierw dokładnie wytrzepujemy z kurzu i namaczamy w zimnej wodzie. Pierzemy je ręcznie lub w pralce nastawionej na program do tkanin delikatnych. Zasłony z ciężkich, grubych tkanin, takich jak plusz, welur i welwet, w czasie prania mogą stracić kolor i kształt. Niestety, jeśli nasze aranżacje okienne wykonane są z takich materiałów musimy koniecznie skorzystać z usług pralni chemicznej.

Wybierając aranżacje okienne warto kierować się nie tylko względami estetycznymi, ale także praktycznymi. Nasze firany i zasłony będą brudzić się bardziej w oknach wychodzących bezpośrednio na ulicę. Ich czystości nie sprzyja także obecność małych dzieci i dym papierosowy. Jeśli wiemy, że firanki i zasłonki będą szczególnie narażone za zabrudzenia lepiej wybrać dekoracje okienne z tkanin, które możemy łatwo wyprać w pralce automatycznej. Zamiast denerwować się zżółkniętymi firanami, w miejscach szczególnie słonecznych możemy zdecydować się na kolorowe dekoracje, np. z tiulu.

Stopka autorska: Home Design – http://dekoracje-okienne.pl/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 3.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz