Jak urządzić pokój dla dziecka?

Czekając na narodziny nowego członka rodziny, warto mieć wszystko zaplanowane. Pzrygotować wyprawkę i co najważniejsze, pokój dla dziecka. Urządzanie go dla małej pociechy sprawia nie lada frajdę.

Jednak zawsze powstaje dylemat od czego zacząć. Najlepiej od początku, ktoś mógłby powiedzieć. Sprawa nie wydaje się taka prosta. Ponieważ pokoik dla dziecka będzie służyć nie tylko do spania, ale także będzie pełnić inne role, dobrze uwzględnić to przy jego aranżacji.

Pokój dziecięcy

Meble najważniejsze

Urządzanie pokoiku należy zacząć od rzeczy, które są najbardziej potrzebne, czyli kołyski, przewijaka i mebli, w których będzie można przechowywać rzeczy malucha. Dobrze jeśli mebelki będą posiadać odpowiednie atesty, aby nie zagrażały zdrowiu dziecka.

Nie trzeba popadać w skrajności i kupowac rzeczy tylko różowe czy tylko niebieskie. Można puścić wodze wyobraźni, albo tak urządzić pokoik, aby stanowił spójną całosć z resztą pomieszczeń.

Oświetlenie pokoju dziecięcego

Dobrze także zaopatrzyć się w lampy dziecięce. Można również zainstalować ściemniacze światła. „Zmiękczają” oświetlenie, dzięki czemu dzidziuś z łatwością będzie mógł zasnąć.

Takie lampki dla dzieci mogą znajdować się zarówno na podłodze, ścianach jak i na stoliczku. Mogą mieć różne kształty np. żółwia, rybki czy motyla. Pokój będzie bardziej przyjazny dziecku.

Ściany, okna, dywaniki

Kreatywnością można się wykazać kupując dywaniki, malując ściany i ozdabiając okna. Jednak nie należy przesadzać z całą paletą kolorów.

wesołe dziecko Dobrze wybrać dwa lub trzy kolory, aby wszystko tworzyło spójną całość i estetycznie wyglądało. Wybierając pstrokate dywaniki, warto postawić na pościel w stonowanych, jasnych barwach lub na odwrót.

Podobnie jest w przypadku okien. To właśnie one stanowią wykończenie każdego pokoju. Dobrze sprawdzą się rolety, które sprawią, że dziecko będzie spać w spokoju, pomimo ostrego nasłonecznienia. Zakładając firanki czy zasłonki, należy pamiętać, żeby pozostawały poza zasięgiem dziecka.

W przypadku ścian, jasne kolory z ciekawymi wzorami, mogą stanowić obiekt zainteresowania dziecka. Dobrze sprawdzą się tu ściany malowane. Jedną ze ścian można potraktować jako główną i namalować na niej zwierzątka czy inne motywy, które będą przykuwać wzrok malucha.

Dobrze jeśli sufit również będzie mieć wyraz. Co prawda jest on omijany i zapominany, ale przecież maluchy, w pierwszych miesiącach życia bardzo często na niego patrzą, leżąc w kołysce.

Nie ograniczać się

W przyapdku małych przestrzeni do wykorzystania i ograniczonego budżetu, można użyć tego, co już ma się w domu.

Stare mebelki, po poprzednim dziecku, można pomalować na jasne kolory, a używane lampy dziecięce odrestaurować. Porządnie zrobione, będą prawdziwą ozdobą pokoiku.

Jest wiele możliwości aranżacji pokoju dla dziecka. Wszystko zależy od preferencji i gustu rodziców. Dobrze jeśli kolory będą stonowane, lampki dziecięce nie będą drażnić oczu, a na ścianach będą zabawne motywy.

Należy także zadbać o bezpieczeństwo malucha. Unikać zawieszania nad łóżeczkiem ramek czy zdjęć lub umieszczać go w pobliżu sznurków, które mogą grozić zadławieniem.