Jak ustrzec swoją firmę przed nieuczciwym klientem?

Własna firma to dla wielu osób szansa na rozwinięcie skrzydeł. Tym bardziej, jeśli branża, którą się zajmujemy sprawia nam prawdziwą radość, a towar lub usługa jaką proponujemy klientom jest ściśle związana z naszymi zainteresowaniami.

Reklama

Niestety nawet najlepszy interes może nie spełniać naszych oczekiwań i przynieść wyłącznie straty jeśli zamiast pieniędzy otrzymamy nieopłacone faktury. Dłużnicy to dla wielu firm początek tragedii. Nawet największe korporacje nie mają szansy przetrwania bez płynnego przepływu finansów.

Czy istnieje jeden, sprawdzony sposób na policzenie się z nieuczciwym klientem?

Niestety nie. Są jednak drogi do tego, by może nie od razu, ale jednak skutecznie odzyskać wszystkie swoje należności.

Jak powalczyć o swoje pieniądze za nieopłacane faktury?

Działalność gospodarcza to nie tylko przyjemność czerpania pieniędzy z usług, jakie prezentujemy, ale także codzienna walka o to, by móc ze spokojną głową opłacić rachunki oraz dalej rozwijać swoją firmę.

Oczywiście najlepszym wyjściem byłoby zawieranie umów tylko z takimi klientami, którzy nie przyniosą nam strat dla firmy. Nie zawsze jednak jesteśmy w  stanie ocenić na pierwszy rzut oka z kim mamy do czynienia. Czasem nawet najlepiej prezentujący się klient może okazać się po prostu oszustem.

W Polsce istnieje obecnie kilka instytucji, które pomagają inwestorom dobrze lokować swoje pieniądze.

Spośród nich warto zwrócić uwagę na:

Krajowy Rejestr Sądowy- który zbiera różne dane na temat spółek handlowych, w tym także dane dotyczące kapitału poszczególnych firm, oprócz tego znajduje się w nim także wykaz wszystkich dłużników, którzy okazali się w mniejszym lub większym stopniu niewypłacalni, co do takich osób zazwyczaj jest prowadzona po prostu egzekucja karna, która ma na celu dążenie do spłaty wszystkich zaciągniętych zobowiązań,

Ewidencja działalności gospodarczej-którą ma obowiązek prowadzić każda gmina, tutaj otrzymamy dokładne informacje o tym, kto prowadzi poszczególne działalności gospodarcze i jaki mają one charakter, do ewidencji możemy zaglądać właściwie w każdej chwili i w dodatku bez potrzeby uiszczania dodatkowych opłat,

Biuro Informacji Gospodarczej-które gromadzi dane o różnych firmach i osobach prywatnych, warto jednak zwrócić uwagę, na fakt, że do tego wykazu trafia się bardzo łatwo, wystarczy nieopłacony mały rachunek za sprzęt elektroniczny itp.

Liczba instytucji jest zatem zadowalająca, biorąc pod uwagę informacje, jakie gromadzi. Wystarczy dobrze zorientować się w danych jakie posiadają by ustrzec się przed nieuczciwymi osobami.

Warto o tym pamiętać, bowiem większość roszczeń finansowych względem firm niestety trafia do sądu, gdzie toczą się kilkuletnie procesy.

Zanim zatem otrzymamy pieniądze najprawdopodobniej będzie nas czekała długa walka i mnóstwo wydanych pieniędzy.

Każdy, kto udał się kiedykolwiek w podobnej sprawie do sądu, wie bowiem, że postępowanie egzekucyjne przeprowadzone w sądzie gospodarczym bywa jednym z najdroższy.

Rzetelna informacja gospodarcza jest potrzebna wszystkim przedsiębiorcom, warto zatem pamiętać o niej na każdym etapie prowadzenia swojej firmy.

Stopka autorska: erif.pl – rzetelna informacja gospodarcza

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz