Czy wiesz, kiedy i za co możesz trafić do rejestru dłużników?

Krajowy rejestr dłużników jest co raz większą zmorą każdego, kto spóźnia się z płatnością za podjęte zobowiązania  w banku, raty kredytu, mandaty i wiele innych mało przyjemnych obowiązków finansowych.

Reklama

faktury - finanse

Jak donoszą informacje z frontu dłużników, do rejestru trafić jest bardzo łatwo. Wielu z nas, tak na prawdę nie ma pojęcia, że do niego trafiło i za co. Okazuje się bowiem, że nawet kilkudniowe spóźnienie z płatnościami potrafi przysporzyć nam wielu problemów.

Płacisz swoje zobowiązania finansowe w terminie? A może kiedyś zdarzyło Ci się zapomnieć i jakiejś racie kredytu i otrzymałeś pisemną informację w tej sprawie?

Okazuje się, że wiele firm, nie informuje nas o tym, że przesyła nasze dane do krajowego rejestru dłużników. Jak się może później okazać, ów fakt spowoduje, że żaden bank nie udzieli nam kredytu hipotecznego itp.

Dlaczego tak szybko trafiamy do KRD?

Wszystko za sprawa nowelizacji ustawy dotyczącej Biura Informacji Gospodarczej. Na jej mocy do niezbyt chwalebnego rejestru osób sprawiających problemy z płatnościami, może trafić praktycznie każdy, kogo dane zostaną przesłane przez wierzyciela. Nie musi ona nas o tym informować i wysyłać pisma w tej sprawie. Może to zrobić od ręki i co ważne wcale nie musi mieć osobowości prawnej.

Kto zazwyczaj przesyła informacje do Krajowego Rejestru Dłużników?

Wszystkie te instytucje, które mogą oferować usługi pieniężne w tym, banki, SKOK-i, ubezpieczyciele, firmy zajmujące się sprzedażą telewizji kablowej i satelitarnej, operatorzy telekomunikacyjni, wszyscy dostawcy mediów, przedstawiciele komunikacji publicznej i wiele innych.

Lista jest dosyć spora, tym bardziej należy uważać na podejmowane działania finansowe.

Jakie konsekwencje niesie dla nas wpisanie na czarna listę KRD?

Niestety, z chwilą wpisania do rejestru mamy problem, bowiem żaden bank nie udzieli nam kredytu, ani nawet kilkuset złotowej pożyczki. Teoretycznie, nawet bardzo prozaiczny wydawało by się zakup pralki na raty, może być poważnie utrudniony.

BIK, a może BIG- to nie to samo

BIG to nic innego jak biuro informacji gospodarczej. To właśnie KRD jest instytucją najbardziej znaną spośród nich. Do rejestru trafiamy wówczas, gdy zadłużyliśmy się w bankach, gazowniach lub jeśli nie zapłaciliśmy rachunku za telefon.

Z KRD możemy zo9stac wykreśleni bezpośrednio po spłacie zadłużenia.

BIK z kolei to biuro informacji kredytowej. Zbiera ono informację o naszej historii kredytowej. Informacja nie musi być negatywna, jeśli wszystkie płatności były dokonane w terminie to otrzymamy pozytywną ocenę, która pomoże nam uzyskać w przyszłości kredyt np. na dom.

Stopka autorska: Jeśli nie jesteś pewien, czy nie figurujesz w BIG, możesz zajrzeć na www.infokonsument.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 6.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz