Ważny element każdego CV-opisujemy swoje umiejętności!

Dokumenty aplikacyjne napisane poprawnie i w taki sposób, by rzeczywiście mogły zachęcać do zastanowienia się nad naszą kandydaturą to trudny orzech do rozgryzienia.

Reklama

ręcePrzyjmując bowiem, że potencjalny rekruter ma do rozpatrzenia kilkadziesiąt CV spływających na swoje konto każdego dnia, trudno czymś go zaskoczyć, zwrócić jego uwagę na tyle, by być pewnym otrzymania akurat tej pracy.

Każde dokumenty aplikacyjne składają się z kilku powtarzalnych elementów. Na samej górze umieszcza się dane osobowe. Najczęściej jest to imię i nazwisko, data urodzenia, kontakt oraz adres zameldowania.

W tym miejscu warto szczególnie pamiętać o tym, by umieścić także adres e mailowy oraz numer telefonu umożliwiający bezpośredni kontakt z naszą osobą. Każdy rekruter, który będzie chciał się z nami skontaktować powinien mieć wolny wybór wybrania jednego lub drugiego wariantu.

Idąc dalej… kolejnym elementem naszego CV jest informacja o wykształceniu. Umieszczając poszczególne szkoły pamiętajmy, by nie skupiać się na szkole podstawowej, gimnazjum, czy liceum. Te kroki naszej kariery nauczania spokojnie możemy pominąć.
Ważne są natomiast ukończone studia oraz kursy przygotowujące nas do wykonywania danego zawodu oraz doszkalające nas z danej dziedziny.

Tutaj spokojnie możemy wymienić kilka kursów. Pod warunkiem jednak, że są one związane z miejscem pracy, o które rzeczywiście się staramy.

Uwaga, jeśli chodzi o studia wyższe, to nie umieszczajmy w CV tych kierunków, których nie udało nam się skończyć. Nie świadczy to bowiem zbyt dobrze o nas samych. Zresztą studia rozpoczęte, ale nie ukończone nie mają przecież specjalnego wpływu na naszą drogę edukacyjną.

Wreszcie nazywana przez wiele osób, najważniejsza część naszego CV, dotycząca zainteresować i szczególnych umiejętności.

Szczególne wrażenie na rekruterze zrobią z pewnością takie sformułowania, które są na swój sposób oryginalne. Stwierdzenia bardzo ogólne nie są mile widziane, nie wnoszą bowiem zbyt wiele informacji o nas samych i o tym, co lubimy, jaki mamy charakter i na ile interesującymi osobami jesteśmy.

Jeśli zatem dla przykładu słuchamy muzyki i to ona jest nasza pasją, to napiszmy dlaczego, jaki rodzaj szczególnie nas interesuje itp. Podobne informacje możemy umieścić także w temacie filmu, sportu itp.

W kwestii umiejętności i kompetencji pamiętajmy o tym, by wyszczególnić głownie te rzeczy, którymi chcemy się pochwalić. Interesującym tematem może być zarówno sprawne władanie w mowie i piśmie językami obcymi. W dobie, gdzie języki uważa się za istotny warunek przyjęcia na poszczególne, informacja umieszczona na ten temat w cv może być kluczowa.

Uwaga! W kwestii języków obcych zawsze podajemy stopień zaawansowania danej umiejętności. Tylko wówczas bowiem nasz przyszły pracodawca będzie w stanie ocenić  czego może się po nas spodziewać.

O jakich umiejętnościach z pewnością warto pamiętać?

Według statystyk istnieje grupa umiejętności, na które pracodawcy najczęściej zwracają uwagę. Są nimi różnego rodzaju zdolności: techniczne, szeroko rozumiana obsługa komputera, komunikacja i praca w grupie, kreatywność oraz elastyczność.

Pamiętajmy, CV to nie wszystko. Czeka nas jeszcze rozmowa kwalifikacyjna, a na niej trudne zadania związane np. z oceną 360 stopni lub powszechnie stosowanym assessment center.

Stopka autorska: oceną 360 stopni – http://www.resolutio.pl/nasze-rozwiazania/ocena-360-stopni/o-metodzie

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz