Jak napisać CV

Dobrze napisany życiorys jest na wagę złota. Co takiego w nim umieścić, jakie informacje zaciekawią potencjalnego pracodawcę, na co zwróci uwagę. Co sprawi, że cv może wylądować w koszu?

Łacińska nazwa curriculum vitae oznacza nic innego jak życiorys. A życiorysów jest tyle ilu ludzi na świecie. Każdy jest dyktowany inną historią, innym doświadczeniem.

CV na dwa rodzaje

Generalnie można wyróżnić dwa typy cv. Pierwszym z nich jest życiorys chronologiczny. Zawiera dane dotyczę wykształcenia, doświadczenia zawodowego w odwrotnej chronologii. Czyli pisanie zaczynamy od podania ”najmłodszej” daty.

Drugi z nich to życiorys umiejętności. Najważniejszymi w nim są umiejętności i kwalifikacje jakie posiada osoba aplikująca na dane stanowisko. Fakty odnoszące się do wykształcenia i przebiegu kariery zawodowej ograniczone są do minimum.

Dobre pytanie jak pisać

Umiejętne pisanie tego rodzaju dokumentów jest niesłychanie ważne. Najważniejszą rzeczą o której należy pamiętać jest czytelność i jasność przekazu. Cv to nie pisanie elaboratu. Należy pisać w taki sposób, aby osoba czytająca cv była nim zainteresowana i nie musiała się niczego domyślać.

Życiorys ma sztywne ramy konstrukcyjne, które muszą się znaleźć w każdym cv wysyłanym do pracodawcy. Zawsze należy podać dane personalne wraz z numerem kontaktowym. W sekcji wykształcenie należy rozpocząć opis od ostatnio ukończonej szkoły czy uczelni, podając datę rozpoczęcia i zakończenia, nazwę uczelni, a także kierunek

Jeśli chodzi o doświadczenie zawodowe to nie wystarczy tylko nazwa firmy i zajmowane stanowisko. Warto pokusić się o dodatkowe informacje, związane z zakresem obowiązków. Jeśli osoba nie ma jeszcze ma żadnego doświadczenia, warto wpisać odbyte staże lub praktyki.

W cv warto również umieścić informację o językach jakie znamy. Jest to niezwykle istotne jeśli osoba chce pracować w międzynarodowym środowisku. Wskazanym jest także umieszczenie certyfikatów językowych, które posiadamy.

Rzeczą zgoła mało istotną dla aplikanta, a ważną dla pracodawcy są zainteresowania osoby ubiegającej o pracę. Nie wystarczy napisać, że lubi się czytać czy jeździć na rowerze. Warto podkreślić swoje pasje. Twoją pasją jest origami albo wschodnie sztuki walki? Napisz to! Być może osoba czytająca cv ma dokładnie takie same zainteresowana i już jest płaszczyzna do rozmowy. To właśnie zainteresowania mogą wyróżnić osobę z tłumu.

Jak nie pisać

Pisząc cv warto stosować się do pewnych zasad. Nie należy stosować czcionki mniejszej niż 10. Z jasnego powodu – pracodawca nie będzie w stanie przeczytać cv. Nie tylko wielkość, ale kolor ma znaczenie. Najlepiej unikać czcionek o intensywnych kolorach, które „biją po oczach”.

Nie należy przesadzać z wcięciami w tekście. To daje jasny sygnał pracodawcy, że nie umiemy rozdzielić rzeczy ważnych od ważniejszych. Zaliczymy porażkę również wtedy, gdy będziemy „ zjadać” literki i ogonki, a co gorsze pojawią się w cv błędy ortograficzne. To dyskredytuje osobę obiegająca się o pracę w oczach pracodawcy.

Oczywiście rzeczą najważniejszą jest pisanie prawdy w życiorysie. Nie należy „koloryzować” ani przejaskrawiać swoich umiejętności. Pracodawca nawet jeśli zaprosi taką osobę na rozmowę, bardzo szybko zweryfikuje to co jest w życiorysie. Dlatego, aby się nie skompromitować, warto zawrzeć informacje w cv tylko zgodne z prawdą.

Należy pamiętać,że cv jest wizytówką aplikanta. Tak naprawdę od niego zależy czy dana osoba zostanie zaproszona na rozmowę kwalifikacyjną czy też nie. Dlatego warto się poświęcić kilka chwil na stworzenie wartościowego życiorysu.

Źródło: artykuł Jak napisać CV powstał we współpracy ze specjalistami z kreatorzykariery.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz