Nic prostszego niż zlecić pisanie CV na zamówienie. Czy jednak rzeczywiście warto? Oto próba odpowiedzi na to pytanie.
Samo pisanie CV na zamówienie to coraz częstsza praktyka. Coraz rzadsze jest natomiast zastanowienie nad tym, czy warto komukolwiek za to płacić. Warto?
Pierwszy argument za: nie wszyscy potrafią pisać
Można powiedzieć – nic wielkiego. Przecież nie wszyscy byli dobrzy z polskiego w szkole podstawowej czy średniej. Niektórzy woleli przysiąść fałdów i zamiast szlifować wypracowania uczyli się matematyki, fizyki czy zgoła obsługi maszyn w warsztacie samochodowym. Słowem, zdobywali umiejętności trochę twardsze.
W ich przypadku wydaje się, że CV na zamówieniemoże być świetnym rozwiązaniem. Wystarczy, że prześlą najważniejsze informacje o sobie do kogoś, kto zlecenie przyjmuje i będą mieli sprawę odfajkowaną. Co oczywiście nie jest takie proste, ale o tym później.
Drugi argument za: po co tracić czas?
Jest przecież jeszcze jeden argument za tym, żeby zlecić pisanie życiorysu osobie trzeciej. Chodzi o to, że samodzielne przygotowanie takiego dokumentu zawsze pochłania sporo czasu. Tym więcej, im mniej ktoś jest wprawiony w pisaniu różnych tekstów.
Nie ma się więc co dziwić, że ludzie wolą, zamiast tracić czas na użeranie się z edytorem tekstu i składaniem liter w wyrazy, a wyrazów w zdania, zlecić komuś napisanie życiorysu. Pisanie CV na zamówienie jest w ich przypadku logicznym wnioskiem, który wypływa ze stwierdzenia, że czas to pieniądz.
Pierwszy argument przeciw: każdy zna się najlepiej
Wróćmy teraz do naszych humanistów i ścisłowców w jednym szeregu z fachowcami. Otóż być może do napisania wypracowania, artykułu czy nawet notki blogowej potrzeba trochę obycia z literaturą i językiem, jednak pisanie CV to zupełnie inna sprawa. Tu trzeba przede wszystkim skupić się na konkretach, a nie owijać w bawełnę.
Taka konstatacja sprawia, że CV na zamówienie traci rację bytu. Bo przecież to my sami znamy się najlepiej. Wiemy, jakie są nasze mocne i słabe strony. Przygotowując takie zestawienie dla zleceniobiorcy de facto wykonujemy większą część pracy. Gdybyśmy tylko poświęcili chwilę na sformatowanie tekstu, mielibyśmy gotowy życiorys!
Drugi argument przeciw: bezrobotni mają czas
Ktoś może w tym momencie powiedzieć – ale przecież to czasochłonne. Być może. Rzecz w tym, że CV piszą najczęściej osoby, które poszukują pracy. A więc – bezrobotni. W ich przypadku raczej nie może być mowy o niedoborach czasu. Przeciwnie, mają go pod dostatkiem i mogą poświęcić na szlifowanie życiorysu.
To, czego nie mają to pieniądze. Trwonienie środków na CV na zamówienie wydaje się być z ich punktu widzenia kontrproduktywne. Co nie znaczy oczywiście, że korzystanie z tego rodzaju usług powinno być w ogóle odradzane. Są sytuacje, gdy inaczej się nie da. W większości jednak przypadków życiorys można i powinno się pisać samodzielnie.
Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!