Zadbaj o dobra organizację swojej działki!

Kupiłeś działkę, by postawić na niej swój dom, nie wiesz jednak w jakim jej miejscu powinien się on znaleźć, ile miejsca ma zająć i jak rozplanować resztę działki-tak, by wszystko było praktyczne i by w przyszłości mieszkało się nam wygodnie.

Reklama

płot - siatka

Projekt zagospodarowania naszej działki-mówiąc ogólniej terenu, jest tak samo ważny na etapie projektowania, jak sam dom. Nie ma takiej możliwości, by architekci pominęli ten krok w budowie domu. Dlatego chociażby istnieje wiele przeciwników projektów domów, które są uniwersalne, czyli przeznaczone do różnego rodzaju działek.

Każdy projekt powinien być raczej integralnym elementem każdej działki.

Wpływ na zagospodarowanie działki ma kilka czynników:

  • Przede wszystkim jest nim jej wielkość-dedykuje ona głównie to jakiej wielkości dom można zbudować, by sama konstrukcja nie ingerowała w prawo budowlane i nie powodowała roszczeń kierowanych od naszych sąsiadów,
  • Położenie względem stron nasłonecznienia- w dużej mierze narzuca położenie kuchni, czy salonu,
  • Jakość podłoża, jakie występuje na naszej działce,
  • Plan zagospodarowania przydzielony do tego konkretnego rejonu-np. domy budowane w jednej linii lub działki przeznaczone stricte do zabudowy bliźniaczej.

Jeśli masz wątpliwości, czy kupić daną działkę, bo nie do końca orientujesz się jaki dom można, by było na niej postawić, rozejrzyj się po dookoła. To jak zagospodarowane są działki sąsiadów, powie nam dużo o możliwościach naszej działki.

Oceniając walory danej działki zawsze patrz w przyszłość. Być może działka, która obecnie ma bardzo ciekawe sąsiedztwo drzew i bogatej roślinności za kilka lat będzie się znajdowała w kręgu zabudowanych działek. Co więcej, nasz dom zostanie otoczonymi innymi budynkami, z oknami skierowanymi stricte na nasz dom.

Wiele domów zajmuje centralną część działki. Idea takiego rozplanowania działki jest całkiem niezła. Działka zostaje bowiem szybko podzielona na część frontową i tylną z ogrodem.

Ogród to dobry pomysł na działkę za domem. Idealnie natomiast, gdy bezpośrednio do niego, będzie nas prowadził taras, wówczas zyskamy bardzo płynne przejście z domu na zewnątrz. Jednocześnie zyskamy miejsce do spotkań z przyjaciółmi i relaksu.

Pamiętaj, że z przodu działki powinno znaleźć się miejsce na podjazd, najlepiej w takiej wielkości, która pozwoli na zaparkowanie co najmniej dwóch aut.

Nawet jeśli nie jesteś zapalonym ogrodnikiem a w Twoich żyłach nie płynie krew majsterkowicza, nie zapominaj także o wydzieleniu na działce strefy narzędziowej. W każdym domu są bowiem jakieś sprzęty, które trzeba schować np. w warsztacie. Szkoda zatem, by miały niepotrzebnie tworzyć na naszej działce bałagan, jeśli mogą być zupełne niewidoczne.

Działka, na której postawisz swój dom, to bardzo często miejsce zamieszkane przez nas do końca życia. Jeśli zatem zależy Ci, na przebywaniu w miejscu bliskiemu Twojemu sercu zadbaj o każdy detal, nawet jeśli początkowo nie wydaje Ci się on specjalnie ważny.

 Stopka autorska:  informacje o ciekawych działkach budowlanych we Wrocławiu i innych większych miastach znajdziesz np. tutaj.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz