Jak walczyć z biegunką u prosiąt?

Biegunka u prosiąt nie jest rzadkim schorzeniem. Wręcz przeciwnie, niemal w każdej hodowli pojawiające się biegunki stanowią poważny problem. Wywoływane przez wiele różnorodnych czynników są po prostu zbyt trudne w kwestii zapobiegania. A konsekwencje nieleczonych biegunek są bardzo poważne. Istnieją jednak metody, dzięki którym walka oraz leczenie tego schorzenia jest możliwe.

Reklama

Przyczyny

Biegunka prosiąt powoduje utratę wody z organizmu oraz prowadzi do poważnych zmian chorobowych. Samo jej wystąpienie świadczy o zaburzeniach w procesie trawienia u danego zwierzęcia. Nadmierna utrata wody przyczynia się do odwodnienia organizmu, spadku odporności, a finalnie nawet śmierci.

Jak wspomniano wcześniej, powodów przez które prosięta chorują na biegunkę jest wiele. Głównie za jej występowanie odpowiadają drobnoustroje i toksyczne substancje, błędy popełnianie w żywieniu zwierząt oraz zaniedbania względem warunków ich przetrzymywania.

Wchłanianie dobroczynnych składników odżywczych ma miejsce w jelicie cienkim poprzez błonę śluzową przybierającą kształt kosmków. Żywiąc prosięta należy mieć zatem na uwadze utrzymanie odpowiednich warunków w środowisku jelita, tak aby zapobiegać niszczeniu struktur kosmków. Zdrowy nabłonek jelitowy to gwarancja prawidłowego wchłaniania, a tym samym dostarczenia odpowiedniej ilości składników odżywczych – tłumaczy specjalista firmy Bentawet. – W przypadku działania chociażby drobnoustrojów dochodzi do podrażnienia nabłonka, który finalnie przestaje się systematycznie odnawiać i „filtrować” wartości odżywcze z pokarmów do organizmu.

Jak zapobiegać?

To trudne, ale możliwe. W pierwszej kolejności należy wiedzieć wszystko na temat funkcjonowania układu pokarmowego oraz trawienia przez młode zwierzęta. Podstawę stanowią również odpowiednie warunki ich bytowania. Należy ograniczyć oddziaływanie czynników stresowych na zwierzęta, m.in. duże stężenie amoniaku, słaby ruch świeżego powietrza itd. Warto też unikać zbyt dużego zagęszczenia prosiąt na małej przestrzeni.

Kluczowym elementem jest naturalnie odpowiednie żywienie prosiąt. Powinno się je żywić paszą zgranulowaną o odpowiednim poziomie laktozy, białka strawnego oraz łatwo dostępnych aminokwasów limitujących. W okresie na 2-3 dni przed odsadzeniem warto zmienić paszę na tę o obniżonym poziomie białka ogólnego, a wyższym poziomie włókna. Dodatkowo wskazane jest podawanie specjalnych mieszanek z włóknami strukturalnymi ze sproszkowanych części roślin. To reguluje motorykę układu pokarmowego. Następnie można podawać paszę o nieco wyższej wartości pokarmowej. Do pasz dla prosiąt dodaje się także preparaty enzymatyczne. Prosięta obecnie żywią się inaczej niż w czasach, gdy biegały poza budynkami inwentarskimi, więc brakuje im składników, które kiedyś instynktownie pobierały np. z gleby. Bezcennym źródłem makro- i mikroelementów, których brakuje dzisiaj prosiętom dostarcza Bentawet P.

Jak zwalczać biegunkę?
Jeżeli biegunka już zaatakowała prosięta należy jak najszybciej wdrożyć najlepsze metody leczenia. W tym celu najprostsze rozwiązanie stanowi podanie chorym zwierzętom odpowiedniego środka. – środki przeciwbiegunkowe to nie muszą być od razu leki, u zwierząt chlewnych mają zazwyczaj formę dodatków paszowych. Stworzone z bezpiecznych składników i odpowiednio dawkowane stanowią doskonały sposób na walkę z tym schorzeniem. Regulują poziom gospodarki kwasowej, kolonizują kosmki jelitowe itd. Można je nabyć prosto i tanio, nie należy jednak zapominać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa przy zakupie. Należy zaopatrywać się jedynie u legalnych sprzedawców dysponujących adresem siedziby firmy itd. Dodatkowo każde opakowanie powinno zawierać weterynaryjny numer identyfikacyjny – podsumowuje specjalista Bentawet.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz