Gitara akustyczna: na co zwrócić uwagę przy jej kupnie?

Wieczorne spotkania w gronie znajomych w ciepłe dni i dźwięki gitary to magia sama w sobie. Można nieźle dać czadu lub wprowadzić melancholijny nastrój. Ale żeby być wirtuozem gitary jak Carlos Santana, najpierw trzeba nauczyć się na niej grać.

Osoby chcące rozpocząć przygodę z graniem na gitarze, powinny co nieco wiedzieć o tych instrumentach. Jest kilka rodzajów gitar. Mogą być elektryczne, basowe, klasyczne czy elektro – akustyczne. Jednak dla osób początkujących, najlepsze będą gitary akustyczne. Oto kilka porad jak wybrać pierwszą gitarę i na co zwrócić uwagę.

Średnia półka cenowa

Przy zakupie gitary akustycznej, bardzo ważna jest cena. Liczy się jakość, ale gitara wcale nie musi być z najwyższej półki cenowej. Nie można także popadać w skrajność i kupić tej najtańszej, ponieważ będą to pieniądze wyrzucone w błoto.

Niektórzy twierdzą, że na gitary tańsze niż 400 zł nawet nie warto patrzeć. Cena powinna być przyzwoita, wtedy będziemy mieć pewność, że instrument będzie mieć dobre brzmienie i nie będzie sprawiał problemu ze strojeniem.

Flażolety i jakość wykonania

To jakie brzmienie ma gitara, zależy od jakości flażoletów. Dziwna nazwa oznacza tyle co wydobywanie dźwięków, dzięki właściwemu przyciśnięciu strun w odpowiednich miejscach.

Istotnym czynnikiem wpływającym na jakość brzmienia gitary akustycznej jest materiał, z którego jest wykonana. Warto poprosić sprzedawcę,żeby wydobył z niej kilka dźwięków.

Dobre gitary akustyczne są odpowiednio wykonane. Nie mają żadnych wad, uszkodzeń i zarysowań. Należy pamiętać także o odpowiedniej krzywiźnie gryfu, która powinna być lekko wklęsła. Warto sprawdzić także struny, które nie mogą być oddalone od gryfu więcej niż kilka milimetrów.

Odpowiednio wąski gryf ułatwia także naukę akordów. Nawet jeśli nie ma się się poczucia estetyki, gitara musi się odpowiednio prezentować. W końcu jest to nieodłączny element osób kochających gitarowe brzmienia i niejako ich wizytówka.

Im większa tym głośniejsza

Pudło akustyczne Zazwyczaj gitary akustyczne mają standardowe pudła rezonansowe. Jednak niektóre z nich mają je znacznie większe np. jumbo albo superjumbo. Pudła rezonansowe, jak sama nazwa wskazuje, służą do wzmacniania dźwięku. W związku z tym, im większe pudło, tym gitara będzie głośniej grać i wydawać dłuższe dźwięki.

Większe pudła mają też swoje wady. Przede wszystkim ciężej jest je objąć w przypadku osób drobniejszych, są także mniej poręczne i zajmują więcej miejsca.

Na rynku dostępne są także gitary, które mają podwójną ilość strun. 12 strunowe instrumenty wzbogacają grę, a umiejętne korzystanie z nich daje efekt dwóch grania na dwóch gitarach. Jednak są one zarezerwowane dla osób umiejących grać na gitarze.

Małe wycięcie

Niektóre gitary akustyczne posiadają specjalne wycięcia w pudle rezonansowym. Są to tzw. cutaway. Sprawiają one, że pudło nabiera asymetrycznego kształtu. Jedna strona jest wycięta, dzięki temu można sięgnąć dalszych progów. Jest to ważne dla osób, które mają zamiar grać solówki.

Może używana?

Jeśli nie dysponujemy odpowiednią wysokością środków finansowych na zakup gitary, zawsze można rozważyć kupno używanego instrumentu. Warto dopytać się wszelkich szczegółów.

Bardzo ważną kwestią jest to jak długo gitara była używana, czy nadmiernie była eksploatowana. Dobrze też mieć informacje o tym, gdzie i w jakich warunkach była przechowywana.

Są wady i zalety używanych gitar, jednak nie ma co ukrywać, każda z nich ma swoją historię.

Na początku boli

Na tego rodzaju gitarach można grać muzykę rozrywkową. Mają metalowe struny i można na nich grać palcami lub piórkiem, w zależności kto co woli. Brzmienia są ostre i wyraziste. Będą idealne dla osób początkujących, które jeszcze nie mają określonych preferencji muzycznych.

Z drugiej strony dla osób nieprzywykłych do grania, metalowe struny mogą być nie lada problemem na początku. Delikatne opuszki palców mogą być narażone na otarcia, opuchliznę. Można odczuwać także ból opuszków, który znika w miarę ćwiczeń.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz