Jak założyć firmę budowlaną?

Nie trzeba specjalnych papierków, nie trzeba zezwoleń. Nie trzeba też specjalnie dużej ilości kapitału. A czego trzeba, żeby firma budowlana odniosła sukces? Odpowiednich umiejętności i podejścia do pracy gwarantującego efekty wysokiej jakości.

Reklama

firma budowlana

W przeciwieństwie do wielu rodzajów działalności gospodarczej usługi remontowe i budowlane są niezwykle otwarte. Zamiast urzędowych zezwoleń wystarczą sprawne ręce i przyzwyczajenie do ciężkiej pracy i można zaczynać. Warto jednak pamiętać o kilku kwestiach, które mogą przyczynić się do ułatwienia pracy nowego przedsiębiorstwa.

Najpierw urząd…

Początkujący przedsiębiorca musi zgłosić swoją działalność do urzędu miasta lub gminy. Tam wypełnia specjalny druk, na którym zgłasza, jaki rodzaj działalności będzie prowadził. Przy czym nie wystarczy wpisać usług budowlanych czy remontowych. Trzeba wybierać z długiej i szczegółowej listy dziedzin, które w sumie składają się na to, czym zajmuje się firma budowlana. Trzeba więc wybrać możliwie jak największy ich zakres ponieważ w działalności takiej, jak budowlano-remontowa wszystko może się zdarzyć. A za dodatkowe wpisy do ewidencji trzeba płacić.

Kto załatwi formalności urzędowe, może zająć się prawdziwymi wyzwaniami czekającymi na przedsiębiorcę z branży budowlanej. Czyli zacząć kompletować sprzęt i wyposażenie. Firma budowlana jest specyficznym rodzajem działalności. Bo z jednej strony nie wymaga zbyt dużych inwestycji i często wystarczą sprawne ręce. A z drugiej rynek w miastach takich jak Kraków czy Wrocław jest pełny podobnych przedsiębiorstw, nowa firma musi więc się jakoś wyróżnik.

…potem sprzęt

Dlatego właśnie, oprócz samochodu, którym nowy przedsiębiorca będzie się przemieszczał, dobrze jest kupić większą ilość sprzętu, dzięki któremu pozycja firmy będzie lepsza. Trzeba więc pomyśleć o betoniarce, rusztowaniach, urządzeniach do kładzenia tynku czy gładzi gipsowej, o wiertarkach, szlifierkach czy piłach nie wspominając. W sumie może się okazać, że młoda firma budowlana w Krakowie, czy w Warszawie będzie potrzebowała około 30 tys. zł na rozpoczęcie działalności.

To jednak nie koniec inwestycji. Zlecenia, które firma budowlana będzie zdobywać nie zawsze znajdują się w pobliżu miejsca zamieszkania tworzącej ją ekipy. Zdarza się, że firmy z mniejszych miejscowości pracują w miastach takich jak Kraków czy Warszawa, gdzie boom inwestycyjny jest największy. Dobrze jest więc zastanowić się nad kupnem przyczepy kempingowej, w której będzie można mieszkać w czasie trwania kontraktu.

Prowadząc taką firmę trzeba ciągle pamiętać o tym, że branża pełna jest fachowców, którzy swoją pracę traktują niezwykle nieodpowiedzialnie psując opinię tym, którzy pracują solidnie. W związku z tym bardzo ważne jest utrzymywanie stałej, wysokiej jakości świadczonych usług. Jedna wpadka może bowiem zniweczyć wysiłek wielu lat. Kto będzie tak postępował, ten może liczyć na zarobek rzędu 4 tys. zł miesięcznie.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 8.3/10 (liczba ocen: 3)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz