Kawa i jej historia

Ziarna kawyHistoria kawy jest niebywale ciekawe. Wyraz „kawa” wywodzi się od słowa „kahwe”, które w języku arabskim oznacza moc, siłę. Od niepamiętnych czasów kawa była utożsamiana z magią, tajemniczością ze względu na swoje właściwości, jakie posiada, tj. właściwości regenerujące i pobudzające. Stąd też owoce kawowca były otoczone czcią i były one kojarzone ze znachorami czy też kapłanami, którzy wytwarzali z niej napoje bądź też mikstury.

Kawa pochodzi z północnej Afryki, a dokładniej z rejonu dzisiejszej Etiopii. Stamtąd dotarła do Jemenu w IX wieku, gdzie powstała pierwsza plantacja tej używki i w przeciągu kilku wieków stała się ona rozpowszechniana na całym Bliskim Wschodzie. Nim jednak do tego doszło, stosowanie kawy było surowo zakazane, a sam napój budził niechęć wśród Arabów. Stosunek do kawy stopniowo złagodniał, a zakaz został zniesiony w XVI wieku. W tym samym czasie dzięki wymianie handlowej między Azją a Wenecją kawa trafiła na kontynent europejski.

Reklama

Wenecja stała się kolebką rozpowszechniania kawy w tym regionie. Jednak i na tym kontynencie musiało upłynąć sporo czasu, zanim kawa stała się popularna i powszechnie akceptowana przez Europejczyków – wraz z rozpowszechnieniem się tego napoju, pojawiło się wielu jego przeciwników. W tym też czasie zaczęto tworzyć plantacje kawy w europejskich koloniach, dzięki czemu stopniowo kawa rozpowszechniła się na całym świecie. Obecnie kawa jako towar zajmuje drugie miejsce pod względem sprzedaży na rynku światowym. Niewielu wie, że pod tym względem plasuje się zaraz za ropą naftową.

Stopka autorska: kawa – http://kaldicoffee.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 8.8/10 (liczba ocen: 4)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz