Jaki domofon kupić analogowy czy cyfrowy ?

Domofony, to bardzo ułatwiające codzienne życie systemy komunikacji, które na stałe zadomowiły się na naszym rynku. Obecnie już wszystkie budowane bloki są standardowo wyposażane w systemy domofonowe, a w budownictwie domów jednorodzinnych też staje się to standardem. Na co zatem zwrócić uwagę przy wyborze systemu domofonowego. Przede wszystkim czy zamierzamy zakupić system cyfrowy czy analogowy.

Reklama

panel domofonowyOferowane na rynku domofony możemy podzielić w pierwszej kolejności na domofony cyfrowe i domofony analogowe.

Pierwszy z wymienionych rodzajów jest to system nowocześniejszy lepiej sprawdza się przy większych systemach i przy konieczności późniejszego rozbudowania instalacji domofonowej, więc szukając domofonu do bloku lub budynku wielorodzinnego, czy też dla całego osiedla będzie z pewnością lepszym rozwiązaniem. Systemy cyfrowe z racji swojej popularności oferowane są coraz bardziej atrakcyjnych cenach stąd z dużą siłą wypierają domofony analogowe. Proces ten następuje głównie dzięki Spółdzielniom mieszkaniowym oraz developerom budującym bloki oraz osiedla willowe. Co ciekawe domofony cyfrowe coraz częściej wybierane są również przez inwestorów prywatnych.

Druga grupa domofonów to domofony analogowe. Obecnie mają one zastosowanie w głównej mierze w budownictwie jednorodzinnym z uwagi na małe rozmiary projektowanych tam instalacji. Są one doskonałym rozwiązaniem dla inwestorów z ograniczonym budżetem. Niska cena jest praktycznie wyznacznikiem popularności tej klasy domofonów. Główna różnica w montażu pomiędzy domofonami cyfrowymi, a domofonami analogowymi polega na tym, że w przypadku analogów musimy połączyć kablem wszystkie kasety domofonowe oddzielnym kablem. Jest to duże utrudnienie przy montażu, nie mówiąc już o rozbudowie stąd większe instalacje realizowane są obecnie praktycznie w 100% na systemach domofonowych cyfrowych.

Wraz z popularnością cyfrowych domofonów na rynku pojawiają się modele tańsze, które są w stanie przyciągnąć inwestorów, dla których budżet jest jedynym wyznacznikiem inwestycji.

Oczywiście oprócz ceny systemy domofonowe mogą posiadać dodatkowe funkcje od możliwości podpięcia dodatkowego przycisku wyjścia, po możliwość podłączenia pod system alarmowy, możliwość podłączenia czujek różnego rodzaju, generowanie ostrzeżeń o niezamkniętych drzwiach czy furtce itp. Oczywiście większość funkcji możliwa jest głównie w systemach cyfrowych, jednak jest to oczywiste, iż im więcej funkcji posiadają domofony tym bardziej ich cena wzrasta.

Oddzielną podgrupą domofonów cyfrowych są domofony bezprzewodowe i są to bardzo interesujące rozwiązania dla osób posiadających już zagospodarowaną przestrzeń na terenie, do którego będziemy chcieli ograniczyć dostęp. Oczywiście przy systemach bezprzewodowych nie jest konieczne rozprowadzanie kabli, co z jednej strony obniża nam znacząco koszty – odpada koszt kabli i ich montażu, nie wspominając już o kosztach przywrócenia terenu do stanu pierwotnego, a kończąc na zaoszczędzonych nerwach i czasie.

Stopka autorska: domofony – http://www.genway.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz