Ogrody towarzyszyły ludziom od zawsze. Były i nadal są symbolem panowania nad przyrodą czy też współżycia człowieka z naturą, stanowiły opozycję puszcz i chaosu naturalnej roślinności. Bogactwo form, kształtów i stylów obejmuje małe ogrody przydomowe, większe pałacowe czy dworskie, aż do zespołów parkowo-ogrodowych zajmujących duże miejskie tereny – ogrody otaczają nas z każdej strony.
Ogromna moda na ogrody rozkwitła w Europie w XVII i XVIII wieku. Siedemnastowieczny barokowy styl nazwano francuskim, a w opozycji do niego na przełomie Oświecenia i romantyzmu wyklarował się bliższy naturze styl angielski. Ogrody projektowano i utrzymywano w ściśle określony sposób, mający odwzorować intencje właścicieli i ich pogląd na naturę. Style te są do dziś popularne w ogrodnictwie. Francuski to elegancja i porządek, natomiast angielski – uwielbienie i inspiracja dziko rosnącą naturą, jednak nie całkiem nieskrępowaną i nieco dostosowaną do wymogów człowieka.
Innymi popularnymi stylami są style chiński czy japoński, które osiągnęły popularność wśród zwolenników egzotyki. Te style w klasycznych wersjach są niezmienne już od setek lat. W wersjach awangardowych stanowią często fuzje egzotyki Wschodu z europejskimi „udogodnieniami”. Ciekawe są też mało u nas powszechne ogrody meksykańskie (donicowe) czy holenderskie (zbliżone stylem i filozofią do francuskich). Style te świetnie pasować będą zwolennikom nowoczesnej, minimalistycznej elegancji. Są także doskonałe dla osób zapracowanych – wymagają znacznie mniej pielęgnacji niż klasyczne.
Ogromna różnorodność stylowa pozwala na zakładanie ogrodów przydomowych jakie nam się tylko marzą – a najważniejsza jest możliwość łączenia ze sobą inspiracji z różnych typów i tworzenie własnej, niepowtarzalnej całości, zgranej z budynkiem domu i zabudową. Możemy uzyskać efekt miękkiego wpasowania się w okolice lub awangardowy, wyróżniający się nasz kawałek ziemi. O jednym jednak warto pamiętać: w przypadku projektowania ogrodu spontaniczność jest niewskazana.
Wcześniejsze zaprojektowanie ogrodu jest koniecznością – pozwala unikać typowych błędów. Nawet zwolennicy oryginalności nie chcieliby, by ich ogród tworzył karykaturalny efekt. Zbyt gęste obsadzenie ziemi skutkuje roślinami wrastającymi w siebie, nieumiejętny dobór gatunków może dać chaotyczny i nieelegancki wygląd, a nieuwzględnienie typu gleby i warunków klimatycznych – wielkim fiaskiem. Należy też koniecznie rozważyć to, jak ogród ma być nawadniany, i w zależności od decyzji zdecydować się na systemy nawadniające. Ważne jest też nasłonecznienie, które trzeba wziąć pod uwagę podczas projektowania. Pasjonaci i amatorzy ogrodnictwa z mniejszą lub większą łatwością poradzą sobie z tymi zadaniami. Pozostałym miłośnikom zieleni wokół domu polecamy usługi profesjonalnego projektowania ogrodów.
Profesjonalny projekt powinien zawierać przede wszystkim projekt nasadzeń wraz z ilościowym zestawieniem, projekt systemu nawadniającego oraz nawierzchni, w tym wymiary i rodzaj zastosowanych materiałów. Ponadto przydaje się plan rozmieszczenia punktów oświetleniowych. Nie zapominajmy o wytycznych dotyczących pielęgnacji roślinności. To wszystko i kosztorys to podstawowe elementy planu wykonawczego. Rozszerzone plany mogą dodatkowo zawierać projekt małej architektury (ławek, stołów, murków, grillów czy kominków), altanek, pergoli i innych drewnianych konstrukcji, ogrodzenia czy wód stojących lub płynących – oczek, stawów, kaskad.
Niezależnie od tego, czy ogród jest projektowany samodzielnie, czy przez fachowców – sztuką jest dopasowanie stylu w taki sposób, by wykorzystać jak najlepiej zalety klimatu, naturalnego otoczenia i użytych materiałów. Umiejętne połączenie gatunków roślin da efekt harmonijny kolorystycznie i przyjemny dla oka, a wzbogacą je odpowiednie elementy natury nieożywionej – kamienie, głazy lub żwir, cegła lub tańsza kostka. Nie zapominajmy też o określeniu charakteru ogrodu – relaksacyjny, ozdobny, a może uprawny? Jeśli wszystkie po trochu, podzielmy przestrzeń optymalnie, tak by struktura ogrodu, choć wyraźna, nie psuła jego harmonii i efektu całościowego.
Stopka autorska: ROH Architektura Krajobrazu – http://roh.com.pl/
Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!