Kilka porad, jak ulepszyć CV i list motywacyjny

Kiedy ubiegamy się o jakieś stanowisko, w większości firm wymaga się od nas złożenia CV i listu motywacyjnego. Na podstawie tych dokumentów pracodawca przeprowadza wstępną weryfikację kandydatów, zapraszając wybrane osoby na rozmowę kwalifikacyjną, a więc dopuszczając je tym samym do kolejnego etapu rekrutacji. Jest zatem sprawą oczywistą, że od jakości złożonych przez nas dokumentów bardzo wiele zależy. Naturalnie najważniejsze są w każdym przypadku kwalifikacje, ale kształt i sposób napisania życiorysu i listu także ma znaczenie. Jak napisać profesjonalne cv lub ulepszyć to, którym już dysponujemy?

Reklama

Przede wszystkim obydwa dokumenty powinny być napisane na komputerze. Absolutnie niedopuszczalne i w złym tonie jest dzisiaj pisanie odręczne tego typu pism. Układ graficzny powinien być przejrzysty, jednakowa, czytelna czcionka, bez zbędnych ozdobników graficznych, ewentualnie większa czcionka w tytułach i podtytułach lub pogrubienie. Dokumenty powinny zachowywać poprawność stylistyczną i ortograficzną.

U góry życiorysu muszą się znaleźć informacje na temat stanowiska, na które aplikujemy, numer referencyjny, jeżeli dotyczy to ogłoszenia lub nazwa firmy. Niezbędne są także w tym miejscu nasze dane osobowe włącznie z danymi kontaktowymi, numerem telefonu, adresem mailowym. Ważnym elementem jest zdjęcie, trzeba jednak wziąć pod uwagę, że zwracamy się do potencjalnego pracodawcy, w związku z czym fotografia nie może być byle jaka lub frywolna, ma zrobić pozytywne wrażenie.

Absolutnie niezbędne informacje, jakie powinny się znaleźć w każdym CV, to wykształcenie, doświadczenie zawodowe, odbyte szkolenia czy kursy, o ile mogą mieć związek z daną pracą, przydatne umiejętności i zainteresowania oraz ewentualne dodatkowe informacje. Konieczna jest także klauzula o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych.

Podobnie jak w przypadku cv, list motywacyjny nie powinien być zbyt długi, natomiast musi zawierać najistotniejsze i przydatne właśnie w tej, a nie innej pracy informacje. Oprócz danych osobowych, na wstępie można nawiązać do stanowiska, o które się ubiegamy. W części zasadniczej warto uzasadnić, jakie nasze umiejętności, osiągnięcia i predyspozycje upoważniają nas do starania się o tę właśnie pracę. Chodzi o podkreślenie, że jesteś  osobą, która odpowiada określonym wymaganiom. Na zakończenie warto podziękować za rozpatrzenie sprawy i wyrazić nadzieję spotkania w ramach rozmowy kwalifikacyjnej.

Dzięki skorzystaniu z tych rad, na pewno łatwiej będzie Ci znaleźć pracę, więc do dzieła!

Stopka autorska: Zbiór ofert pracy znajdziesz w serwisie praca.money.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz