Praca opiekuki – co warto wiedzieć?

W pogoni za karierą dzieci nie zawsze są w stanie znaleźć czas i zazwyczaj nie mają odpowiednich umiejętności pożądanych przy opiece nad osobami starszymi. Wynajęcie opiekunki dla osoby najbliższej, której sami nie możemy pomóc nierzadko okazuje się znacznie bardziej ekonomicznym rozwiązaniem niż opłacenie miejsca w domu opieki. W myśl powiedzenia, że starych drzew się nie przesadza potomstwo zazwyczaj wybiera tę opcję z uwagi na komfort rodziców, którzy po prostu nie byliby w stanie przystosować się do życia w innym miejscu i wolą pozostać w domu. Schorowany człowiek czuje się w nim pewniej i bardziej bezpiecznie, a stała lub dochodząca opiekunka ułatwia nam kwestię opieki.

Największy rynek pracy jeśli chodzi o opiekę nad osobami starszymi stanowią Niemcy dlatego też tym bardziej warto rozważyć naukę języka , jeśli takowy wyjazd bierzemy pod uwagę także jako koło zapasowe, gdy borykamy się ze znalezieniem pracy w ojczyźnie lub gdy nie zadowala nas proponowana płaca. Jeśli zapiszemy się na intensywny kurs z pewnością nabyte umiejętności językowe pozwolą na to, aby spożytkowana nań kwota zwróciła nam się z nawiązką.

Poszukiwania pracy na własną rękę nie zawsze okazują się najlepszym rozwiązaniem w związku z czym wiele kobiet decyduje się na współpracę z agencjami opiekunek. Dla własnego bezpieczeństwa przed wyjazdem do wybranego kraju powinno się starać poznać sytuację prawną na stanowisku opiekunki.

Przeważająca liczba opiekunek to panie w wieku naszych babć, cioć i mam, po pięćdziesiątym roku życia, ale wśród nich znajdą się też kobiety bezdzietne i samotne, które decydują się na wyjazd nie ze względów finansowych, ale by zmienić otoczenie i czuć się komuś potrzebną.

Dla pracodawcy, w tym wypadku najbliższej rodziny najważniejszy jest kontakt opiekunki z podopiecznym. Odpowiednie kwalifikacje w tym kierunku stanową atut w każdym kraju. W niektórych agencjach spotkamy się też z wymogiem posiadania czynnego prawa jazdy. Najczęstszą praktyką jest oferowanie opiekunce zatrudnienia wraz zakwaterowaniem. Praca opiekunki to nie tylko pomoc w codziennych podstawowych czynnościach, pielęgnacja i dotrzymywanie towarzystwa, coraz częściej także robienie zakupów, dbanie o czystość, słowem pełnoetatowe zajmowanie się nie tylko seniorem, ale i różnego typu prace domowe.

Opieka nad osobą starszą wymaga nade wszystko szczególnych predyspozycji, nie chodzi tu o kwalifikacje, ale o cechy osobowości, których nie da się wyuczyć na żadnym z kursów. Potrzebne jest powołanie, chęć niesienia pomocy, cierpliwość i wyrozumiałość, także dla członków rodziny podopiecznego, którzy nie mogą pogodzić opieki z karierą zawodową i robią co mogą, by zadbać o bliską osobę.

Szczególny charakter opieki nad osobą starszą determinuje jej stan zdrowia. Z tego też powodu opiekunka dla osoby schorowanej czy niepełnosprawnej powinna być osobą odznaczającą się zmysłem organizacyjnym, troskliwą i delikatną.

Praca w tym zawodzie daje poczucie satysfakcji, gwarantuje dobre warunki finansowe zwłaszcza zagranicą, lecz w dużej mierze pozwala na dostrzeżenie uroków życia, docenianie własnej sprawności ruchowej. Gdy czujemy się potrzebni, gdy nasza praca jest satysfakcjonująca, a nie frustrująca dbamy o siebie tym bardziej.

Źródło: Instytut Szkoleniowy BERLIN

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 9.5/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz