Jaki rodzaj transportu wybrać?

Jak wiadomo, transport jest jedną z kluczowych usług w segmencie logistycznym – jest także bardzo ważną częścią całego łańcucha dostaw. Jednak słowo „transport” jest bardzo ogólnym określeniem szeregu usług transportowych. Wiele rodzajów towarów wymaga odpowiedniego transportu, wszak innych warunków i uprawnień potrzeba do transportu żywności, a innych do przewozu towarów niebezpiecznych (ADR) czy maszyn budowlanych.

Reklama

Osoby, które chcą zlecić usługę transportu danej firmie logistycznej często zapominają o konieczności sprawdzenia specjalizacji danego operatora. Przykładowo, mając do przewiezienia wózek widłowy, należy szukać firmy, która posiada odpowiednią flotę oraz uprawnienia w tym zakresie. Wysyłając zapytanie ofertowe do przewoźnika, który usługi nie ma w swojej ofercie tracimy tylko czas.

Jakie są rodzaje transportu?

Do przewozu towarów ciężkich lub wielkogabarytowych, potrzebujemy przewoźnika, który oferuje usługę transportu HDS. HDS jest to hydrauliczny dźwig samochodowy zazwyczaj zamontowany na pojeździe, ułatwiający znacznie załadunek i rozładunek towarów o dużej wadze i ponadnormatywnych rozmiarach. Ten rodzaj transportu nadaje się idealnie do przewożenia na przykład kontenerów czy maszyn rolniczych.

Jeżeli planujemy przewieźć nasze towary poza granice Polski, warto wybrać firmę transportową, która specjalizuje się w transporcie międzynarodowym. Dzięki temu będziemy mieć gwarancję, że kierowcy są zaznajomieni z przepisami w danych krajach, zasadami, na jakich opiera się przekroczenie granic, a także mają ogólny obraz sytuacji na drogach w danym kraju oraz posiadają wszystkie niezbędne dokumenty oraz uprawnienia. To znacznie minimalizuje ryzyko utknięcia naszych towarów na granicy.

Z kolei do transportu żywności potrzebna jest odpowiednia flota – żywność powinna być przewożona w określonej temperaturze, często w pojazdach chłodniczych. Zarówno magazynowanie, jak i przewóz żywności powinien się odbywać w oparciu o system HACCP, który ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa żywności przez identyfikację i oszacowanie skali zagrożeń z punktu widzenia wymagań zdrowotnych żywności. Jeżeli chodzi o transport ADR to zarówno firma, jak i kierowca oraz pojazd muszą posiadać szereg dokumentów uprawniających do przewozu towarów niebezpiecznych.

A jak wybrać odpowiednią firmę logistyczną bądź transportową?

Przede wszystkim warto zaufać doświadczonemu przewoźnikowi. Wpisując w wyszukiwarkę internetową szukany rodzaj transportu i nazwę miasta. Należy porównać firmy pod względem zarówno posiadanego doświadczenia jak i opinii, które o niej krążą (mimo, że niektóre negatywne opinie mogą być pisane przez konkurencję, to warto stawiać na firmy, które cieszą się pozytywną rekomendacją).

Jeżeli szukamy transportu HDS, należy znaleźć firmę, która specjalizuje się głównie w tym a nie innym rodzaju transportu. Jeżeli o chodzi o cenniki poszczególnych przewoźników, to zazwyczaj cena transportu specjalistycznego ustalana jest indywidualnie dla każdego klienta i jest zależna od długości trasy, rodzaju ładunku czy możliwych utrudnień na drodze.

Stopka autorska: http://www.trans-tok.com.pl/ – transport HDS Warszawa

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz