Rozmowa kwalifikacyjna to być może jedyna okazja, kiedy kandydat do pracy może pokazać się z lepszej strony. Dlatego warto dobrze się do niej przygotować. Jak?
Trzeba myśleć o wszystkim i jednocześnie trzymać wątek. Rozmowa kwalifikacyjna to nie lada wyzwanie. Im lepiej kandydat przygotowany, tym większe ma szanse.
Dowiedz się wszystkiego o firmie
Teoretycznie kandydat powinien wiedzieć wiele o potencjalnym, przyszłym pracodawcy jeszcze zanim wyśle do niego CV. Ponieważ jednak idealny świat nie istnieje, spore grono osób bazuje przede wszystkim na pierwszym wrażeniu. Albo w ogóle nie przygląda się firmie, która ogłoszenie wystawia. Koniec końców darowanemu koniowi nie zagląda się w zęby, prawda?
To dlatego przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej dobrze jest zacząć od gruntownego researchu o przyszłym pracodawcy (o ile dobrze pójdzie). Warto sprawdzić profil działania firmy, zobaczyć kim są jej klienci i na jakich rynkach działa. W ten sposób kandydat zyska wiedzę, którą może wykorzystać w czasie spotkania.
Podsumuj swoje dokonania
Nie należy także zapominać o sobie. W końcu rozmowa kwalifikacyjna jest najlepszą (albo jedyną) okazją do tego, aby zaprezentować potencjalnemu pracodawcy wszystkie swoje umiejętności, osiągnięcia i dokonania. Tyle, że aby zrobić to sprawnie, warto najpierw je uporządkować.
Chodzi o to, aby być w stanie przedstawić każde osiągniecie w dwóch zdaniach. Zwrócić uwagę na swoją rolę w projekcie i pokazać, jakie znaczenie może mieć zdobyte w ten sposób doświadczenie dla przyszłego, potencjalnego pracodawcy.
Przypomnij sobie literaturę branżową
Nie warto poprzestawać na tym. Jeśli stanowisko tego wymaga (a coraz częściej tak właśnie jest), dobrze jest przypomnieć sobie wszystkie specjalistyczne pojęcia. Chodzi o to, żeby nie dać się złapać na głupim błędzie, który choć merytorycznie nieistotny, może mieć ogromny wpływ na postrzeganie kandydata.
Przy okazji dobrze jest też przejrzeć dostępne online źródła wiedzy. Odrobina zorientowania w nowościach branżowych z pewnością nie zaszkodzi. Przeciwnie, może być bardzo pomocna w trakcie odpowiedzi na trudne pytania.
Dobierz buty do spodni
Nie należy przy tym zapominać, że merytoryczne przygotowanie to jedno, a wizerunek – drugie. To dlatego przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej powinno obejmować także dobór właściwego stroju, butów czy uczesania.
Kandydat, który wygląda profesjonalnie będzie lepiej postrzegany niż ten, który sprawia wrażenie niechluja. I nie ma znaczenia, co wiedzą. Ludzie w większości polegają na pierwszym wrażeniu.
Źródło KreatorzykKariery.pl
Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!