Ręczniki frotte

Przez wieki ludzkość nie przywiązywała wagi do higieny. Odkąd w średniowieczu padły ostatnie łaźnie, wybierano inne sposoby radzenia sobie z uciążliwymi zapachami i innymi efektami braku kontaktu z wodą. Dopiero w wieku osiemnastym zaczęto na poważnie mówić o potrzebie kąpieli.

Reklama

Ręczniki frotte pojawiają się w domach na przełomie wieku dziewiętnastego i dwudziestego. Jednak historia ich samych zaczyna się znacznie wcześniej, bo w czasie rewolucji przemysłowej.

Potrzeba czystości, produkcja tkanin

ręcznik frotte

Na początku była epoka oświecenia. To wtedy ludzie zorientowali się (i poparli to badaniami), że utrzymywanie higieny przyczynia się do poprawy zdrowia i jakości życia. Oczywiście, w tamtym czasie dbali o nią na swój sposób, codzienne kąpiele i ręczniki frotte w grę nie wchodziły. Jednak wkrótce sytuacja zaczęła się zmieniać, przede wszystkim za sprawą nowych wynalazków, które pozwoliły na sprawniejszą, szybszą i przede wszystkim tańszą produkcję.

Początek dziewiętnastego wieku to bowiem gwałtowny rozwój włókiennictwa opartego w coraz większej mierze na zasadach przemysłowych. To także przemysł tekstylny, który zaczyna dostarczać produkty na rynek konsumencki. Pojawiają się nowe tkaniny i sposoby ich wykorzystania.

Przemysł na pomoc higienie

W tamtym czasie ręczniki splatane ręcznie ustępują powoli na rzecz prostych, ale znacznie szerzej dostępnych produktów przemysłowych. Używa się ich po kąpieli w bali – wanny ciągle jeszcze nie są rozpowszechnione, podobnie jak woda z sieci wodociągowej.

Sytuacja zmienia się pod koniec wieku. Pojawiają się ręczniki żakardowe, produkcja zwiększa się znacznie, a ceny spadają. W ostatniej dekadzie dziewiętnastego wieku modne damy zaczynają wybierać ubrania i wyposażenie domów z eleganckich katalogów. Znajdują w nich – po raz pierwszy – ręczniki frotte.

Ręczniki frotte – początek dominacji

To specyficzna tkanina. Wytwarzana jest na specjalnych krosnach, składa się z dwóch osnów oraz wątku. Wymaga więcej pracy, ale daje efekt miękkości i puszystości. Dodatkowo lepiej wchłania wilgoć i jest elastyczniejsze. Spełnia więc wszystkie wymagania kobiet przełomu wieku dziewiętnastego i dwudziestego.

W ostatniej dekadzie wieku XIX i pierwszej kolejnego niemal każda gospodyni domowa w Stanach Zjednoczonych może sobie kupić ręczniki frotte. Może też wybrać inny sposób – kupić kawał materiału i samodzielnie przygotować niezbędne kawałki tkaniny. Poza coraz większą mechanizacja produkcji ogólna metoda powstawania ręczników tego rodzaju niewiele zmienia się od tamtego czasu. Podobnie, jak wymagania ich użytkowników – teraz także mężczyzn, którzy chcą, żeby ręczniki frotte były miękkie, puszyste i zawsze suche.

Źródło: DekoriaStyl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 8.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz