Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

rozmowa kwalifikacyjnaPo napisaniu „super CV” i listu motywacyjnego, otrzymałaś od pracodawcy specjalne zaproszenie – czeka cię rozmowa kwalifikacyjna. Rozmowy przeprowadzają różni ludzie, czasami są to profesjonaliści, a czasami mniej doświadczone osoby. Podczas rozmowy o pracę masz jeden cel – musisz wypaść jak najlepiej w oczach pracodawcy (bądź rekrutera), dlatego musisz się dobrze przygotować.

Czym możesz się pochwalić?

Rozmowy kwalifikacyjne mogą być indywidualne, (bezpośredni kontakt z tobą i osobą prowadzącą rozmowę), panelowe (kiedy z kandydatem rozmawiają więcej niż jedna osoba) oraz selekcyjne (kiedy przy rozmowie jest wiele osób, które mają wybrać najlepszego odpowiedzialnego pracownika). Nie ważne, jaki charakter przybierze rozmowa kwalifikacyjna – liczy się to, abyś był do niej perfekcyjnie przygotowany.

Reklama

Na samym początku musisz przemyśleć, dlaczego osoba prowadząca rozmowę powinna się właśnie tobą zainteresować. W rozmowie z rekruterem powinieneś użyć mocnych argumentów, które zaskoczą osobę słuchającą. O tym, że musisz wiedzieć jak najwięcej o firmie i pracy, o którą się starasz, nie jest czymś nowym. Znajomość samej firmy, jak i zwyczajów i reguł w niej panujących, pozwolą ci uniknąć poważnych błędów.

Przecież nie jesteś idealny

Ponad wszystko staraj się być swobodny – spięcie nie wpływa dobrze na takie relacje. W relacja z rekruterem staraj się pokazać swoją osobę nie jako wzorzec do naśladowania, (bo nikt nie jest przecież doskonały) ale osobę, która bardzo dużo wymaga od siebie. Chodzi o przedstawienie u siebie takich cech pozytywnych jak: punktualność, obowiązkowość czy dokładność.

Powinieneś też w trakcie rozmowy (oczywiście nie przerywając nikomu zdania), zadawać pytania dotyczące swojej przyszłej pracy. Pytania te powinny być przemyślane wcześniej i użyte w odpowiednim do tego momencie. Ważną jest to, aby przedstawić swoje dotychczasowe osiągnięcia na szczeblu zawodowym, jak też informacje o ukończonych szkołach, studiach lub dokształcających kursach.

Mów o zainteresowaniach

Jeśli masz jakieś zainteresowania i z tym związane sukcesy, możesz bez obaw je nadmienić – w odpowiednich momentach ku temu, rzecz jasna. Wszystkie przygotowane pytania i wiadomości powinny być przemyślane, sprawdzone i konkretne. Tylko taka rozmowa kwalifikacyjna może być zakończona sukcesem.

Stopka autorska: rozmowa kwalifikacyjna – http://www.cvtips.pl/rozmowa-kwalifikacyjna

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 9.0/10 (liczba ocen: 2)


Liczba komentarzy do artykułu: 1

  1. avatar

    Dobrą techniką przygotowania się do rozmowy kwalifikacyjnej jest przećwiczenie prostych scenek z jakąś znajomą osobą. Osoba taka może nam dać kilka ciekawych wskazówek na ten naszej autoprezentacji.

    VN:F [1.9.18_1163]
    Rating: +1 (from 1 vote)

Dodaj komentarz