Wiele osób zastanawia się z czym związane są zaparcia i jaka tak naprawdę jest ich przyczyna. Powszechnie uważa się, że zaparcia są głównie spowodowane nieodpowiednia dietą i brakiem ruchu. Jednak to nie jedyne przyczyny zaparć.
Niedokrwienie jelit
Przypadłość ta może powodować zakłócenia pracy jelit. Stąd bardzo prosta droga, aby wystąpiły u nas zaparcia.
Genetyka
Schorzenie to może być również uwarunkowane genetycznie. Jeśli w naszej rodzinie często występowały zaparcia, należy ich również się spodziewać. Warto profilaktycznie stosować wówczas odpowiednią dietę bogatą w błonnik, pic odpowiednie ilości wody i nie unikać ruchu.
Podeszły wiek
Wraz z wiekiem obniża się sprawność organizmu, w tym rozleniwiają się również jelita. Tu także pomocna może być dieta i ruch na świeżym powietrzu.
Niedoczynność tarczycy i nadnerczy
Jest to również częsta przyczyna zaparć. Dlatego choroby tego typu warto leczyć i często wykonywać badania.
Tryb życia
Jeśli nasz tryb życia jest nieustabilizowany, jesteśmy bardziej narażeni na zaparcia. Dlatego tak ważne są stałe godziny posiłków. Organizm wówczas przyzwyczaja się do pracy w określonych porach i wykonuje tę pracę o wiele sprawniej. Sprawniej też działają jelita. Niestety wiele osób pracuje na zmiany. Praca tego typu może niestety powodować zaparcia.
Leki
Niektóre leki mogą powodować zaparcia. Takim lekiem jest np. atropina. Atropina to lek rozkurczowy, pobudzający korę mózgową i rozszerzający źrenice. Lek ten stosuje się głównie w optyce w celu prawidłowego zbadania wzroku. Niestety skutkiem ubocznym mogą być zaparcia.
Podróże
Podróże mogą również powodować zaparcia. Częsta zmiana otoczenia, wody może powodować nasilenie się dolegliwości tego typu. Zaparcia mogą być spowodowane również koniecznością korzystania z obcej toalety.
Stopka autorska: zaparcia – http://www.chorejelita.pl/
Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!