Tak, jak dobieramy opony do pory roku, tak powinniśmy dobierać buty sportowe do rodzaju aktywności fizycznej, jaką chcemy uprawiać. To najważniejsze kryterium wyboru. Reszta to tylko ozdobniki.
Inne do biegania, inne do ćwiczeń na hali, a jeszcze inne do gry w piłkę nożną. Każdy sport ma swoją specyfikę. Każdy też ma swoje wymagania. Są dyscypliny, w których sprawdzają się buty o dużej przyczepności i są takie, gdzie lepsze są te o gładkiej podeszwie. Dobry wybór oznacza buty sportowe dopasowane do dyscypliny. Tylko w ten sposób możemy zapewnić sobie komfort i efektywność ćwiczeń.
Do biegania, do chodzenia
Buty do biegania powinny być dobrane w taki sposób, żeby można ich było używać zarówno do joggingu jak i na dłuższe dystanse. Z tym może być problem, bo nawierzchnie na stadionie różnią się od tych poza nim. W takiej sytuacji lepiej zdecydować się na buty o głębszym bieżniku na podeszwie. Nie będziemy ślizgać się po mokrej nawierzchni czy na błocie, a komfort biegu po nawierzchni płaskiej i równej będzie jedynie trochę niższy.
Inaczej jest w przypadku butów trekkingowych. Te powinny mieć zawsze podeszwę z głębokim bieżnikiem, tak aby przyczepność była zawsze wysoka. Ważna jest także membrana. To specjalna konstrukcja, która służy do odprowadzania potu na zewnątrz buta. Dzięki temu stopy ochronione są przed zbyt dużym poziomem wilgotności oraz przed zbyt długim przebywaniem w przepoconym obuwiu. Natomiast jeśli buty sportowe służą do chodzenia po górach, powinny być nieco wyższe, tak aby kostka była dobrze zabezpieczona.
Jeszcze inaczej ma się rzecz z butami do tenisa. Te powinny być w miarę lekkie, przewiewne, ale dobrze trzymające stopę. Najważniejsza jest ich przyczepność. Jeśli o nią nie zadbamy, może okazać się, że nie tylko gra idzie nam gorzej, ale też zaczynają pojawiać się drobne kontuzje.
Hala, siatkówka, fitness
Buty sportowe, których używamy do ćwiczeń na zewnątrz będą całkowicie bezużyteczne na hali. Tam sprawdzi się obuwie miękkie, pozbawione niepotrzebnych usztywniaczy zarówno od strony podeszwy, jak kostki. Takie buty muszą mieć dobrą przyczepność, którą osiągają przez zastosowanie gumowej podeszwy i niskim bieżniku. Takie buty mogą być zrobione ze skóry, jednak inne tworzywa również są dopuszczalne. To buty, w których pogramy w siatkówkę czy koszykówkę, ale w których nie powinniśmy uprawiać fitness.
Bo do takich ćwiczeń przeznaczone jest specjalne obuwie. Aerobik wymaga czegoś ekstra, a tym czymś są powietrzne poduszki znajdujące się w podeszwie. Dzięki nim stopa opadająca na twardy parkiet jest amortyzowana. Trudniej wówczas o kontuzję, a i komfort ćwiczeń jest wyższy.
Jakość nie za wszelką cenę
Przy wyborze obuwia sportowego dobrze jest też zastanowić się nad tym, jakiej są jakości. Zwykle mówi się, że na tym nie należy oszczędzać. Pozornie to prawda, jednak jeśli ćwiczymy dużo, często i do tego uprawiamy dyscyplinę, która niszczy buty, sensowniej będzie kupować obuwie tańsze. Jeśli jednak wybieramy się w góry i potrzebujemy porządnych butów, które zagwarantują nam bezpieczeństwo powinniśmy wybrać te nieco droższe.
Wybór odpowiednich butów sportowych to rozważania na temat najlepszej opcji, porównywanie opisów i wskaźników, walka z kolejnymi sprytnie nazwanymi usprawnieniami, które w rzeczywistości niewiele wnoszą. To wszystko jest nieważne, jeśli buty sportowe dobrane są odpowiednio do dyscypliny. Wtedy można spokojnie zabierać się za biegi, ćwiczenia i grę.
Podstawowym kryterium jest rodzaj sportu, jaki mamy zamiar uprawiać. Zapytajmy sprzedawcę, jaki posiadają asortyment dla danego typu aktywności.
Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!