Stewia alternatywą dla cukru ?

Tegoroczne, nowe normy Światowej Organizacji Zdrowia mówią, że z cukru nie może pochodzić więcej niż 10% wszystkich kalorii jakie zjadamy.

Reklama

Przekładając to na gramy –  dorosła kobieta o przeciętnej wadze może zjeść około 50 g cukru (dziesięć łyżeczek), a mężczyzna 70 g (o cztery więcej).  Kobiecie wystarczy wypić półlitrową colę, aby wyczerpać rekomendowany limit dzienny. W tej ilości coli znajduje się, aż 10 łyżeczek cukru.

Według badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii ta norma jest przekraczana przez większość Brytyjczyków. Wiele wskazuje na to, że w Polce nie jest lepiej.

Ograniczenie cukru w naszej diecie wydaje się nie lada wyzwaniem. Wielu producentów pracuje nad tym, aby móc zaproponować alternatywy dla cukru.  Jednym ze sposobów jest zastąpienie go zdrowym odpowiednikiem takim jak stewia.

Co to jest stewia?                                                

Stewia to roślina pochodząca z Paragwaju, której liście zawierają słodkie w smaku substancje (glikozydy stewiolowe).  Substancje te są ok. 300 razy słodsze od cukru, ale nie są przyswajane przez organizm człowieka i z tego względu mają zero kalorii.

Zalety stewii

Stewia ma wiele zalet: pochodzenie roślinne, 0 kalorii, słodsza od cukru 300 razy. Do słodzenia wystarczy użyć minimalnej ilości.  Stewia sprawdza się w pieczeniu i gotowaniu, gdyż wykazuje odporność na wysoką temperaturę – do 180 ° C nie traci na słodkości. Nie powoduje próchnicy zębów. Nie podnosi stężenia glukozy we krwi. Na dokładkę zawiera wapń, potas, magnez, żelazo, silne antyoksydanty, witaminę C i kwas foliowy.  Jest bezpieczna dla chorych na cukrzycę.

Wada stewii

Stewia ma swoich przeciwników ze względu na smak, który ma pewien posmak.

Aktualnie ze stewii są produkowane słodziki w różnych formach: płynie, tabletkach, proszku i w kryształkach.  Dzięki tym różnym formom podania stewii możemy użyć do pieczenia ciasta, posłodzenia kawy, herbaty, jogurtu naturalnego.

Całkiem niedawno Austriacka  Austriacka firma Reisenberger GmbH we współpracy z Wydziałem Nauk o Żywności i Technologii z wiedeńskiego Uniwersytetu Nauk Rolniczych poinformowała, iż udało się im opracować nowy produkt będący połączeniem stewii  z erytrytolem. Erytrytol to słodka substancja występująca np. w kukurydzy i winogronach. Erytrytol złagodził posmak stewii. W badaniach smaku nowy produkt uzyskał wysoką akceptację. Białe, błyszczące kryształki sprawiają, że erytrytol wygląda jak cukier i tak samo jak cukier może być wykorzystywany – obojętnie, do gotowania, pieczenia czy słodzenia. Nie jest jednak tak słodki jak cukier, jego słodkość osiąga ok. 75% słodkości cukru. Połączenie erytrytolu ze stewią okazało się jednak bardzo innowacyjną kombinacją, która jest zdrowa, naturalna i smaczna.

Na rynku jest już dostępna bogata słodyczy, w których cukier zastąpiono zdrowym, naturalnym odpowiednikiem.

Może więc warto sięgać po zdrowe alternatywy dla cukru. Pamiętając o tym, że nadmierne spożycie cukru wiąże się ze zwiększonym ryzykiem: rozwoju cukrzycy typu 2, chorób układu krążenia i otyłości.  

Stopka autorska: Beata Straszewska, więcej o stewii – http//info.stewiarnia.pl



Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz