Czy mam prawo odpocząć?

Do odpoczynku ma prawo każdy bez względu na wiek, płeć rasę czy kraj pochodzenia. Pracodawca jest zobowiązany udzielić pracownikowi urlopu we wspólnie ustalonym terminie. Dyrektorzy i kierownicy placówek państwowych starają się tego przestrzegać, a pracownicy skrupulatnie tego pilnować. Gorzej dzieje się w zakładach i firmach prywatnych. Tam panuje niejednokrotnie (niestety) zupełnie inna sytuacja.

Reklama

Niejednokrotnie słyszy się, że pracodawca zmusza pracowników do zostawania po godzinach w pracy nie udzielając za ten czas wolnego, a tym bardziej nie płacąc. To samo dzieje się z urlopami. Pracodawca skutecznie odwleka moment wysłania pracownika na wolne, po czym w ostateczności w ogóle nie udziela należnych na wypoczynek dni. I co w takiej sytuacji ma zrobić pracownik? Jeżeli zależy mu na zachowaniu posady przede wszystkim powinien porozmawiać ze swoim przełożonym i spróbować dojść do kompromisu. Negocjacje dotyczące dni wolnych powinny jednak odbyć się dużo, dużo wcześniej bo już na etapie podpisywania kontraktu. Decydując się na konkretną posadę mamy prawo dokładnie wiedzieć kiedy przysługuje nam urlop i na jakich warunkach możemy go uzyskać.

Weźmy jednak pod uwagę sytuację, w której pracodawca dopuścił się już wykroczenia i nie udzielił pracownikowi w odpowiednim terminie należnych mu dni wolnych. W takich przypadkach osoba poszkodowana ma pełne prawo dochodzić swoich praw zgłaszając incydent do Państwowej Inspekcji Pracy. Wyznaczony inspektor będzie miał obowiązek dokładnie zbadać sprawę i wyznaczyć konsekwencje wynikające z przewinienia. Urzędnik ma również prawo w niektórych przypadkach skierować sprawę do Sądu Pracy. Wtedy to już ta wyższa instancja zajmuje się daną sprawą i rozsądza o winie.

Nieuczciwy pracodawca nie może czuć się bezkarnie w tego typu sytuacjach. Każdy pracownik powinien dochodzić swoich praw i nie stwarzać jawnych przyzwoleń na łamanie przepisów. Właściciele wielu firm będą w stanie wykorzystać każdą chwilę słabości pracownika i bez skrupułów będą działali jedynie na swoją korzyść. Należy zatem zawsze twardo i dosadnie ustalać zasady i się ich trzymać.  Warto również pamiętać, że pracownik nabywa urlop począwszy od pierwszego dnia w pracy. Jego wymiar uzależniony jest od stażu pracy i odpowiednio wynosi:

  • 20 dni urlopu jeśli staż pracy jest krótszy niż 10 lat
  • 26 dni urlopu jeśli staż pracy jest dłuższy niż 10 lat

Pamiętajmy, że warto walczyć o prawa, które ban się należą. Prawo do urlopu i odpoczynku należy się każdemu człowiekowi.

Stopka autorska: współpraca z autorem: link



Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz