Praca kobiet i ich ochrona prawna

W ówczesnych czasach kobieta spełniającą się zawodowo to nic dziwnego. To wręcz norma do której mężczyźni musieli przywyknąć. Przez wiele lat kobiety wykonujące różne zawody przełamywały stereotypy. Jak wiele badań dowodzi kobiety posiadają bardziej gruntowne wykształcenie i wykazują się większym zaangażowaniem w wykonywaniu obowiązków, a dzięki konieczności łączenia pracy zawodowej z obowiązkami domowymi, są także dużo lepiej zorganizowane. Pomimo tego, iż wkroczyliśmy już w XXI wiek to na co dzień muszą nadal udowadniać swój profesjonalizm i obalać związane z płcią żeńską stereotypy. Nowoczesne kobiety aktualnie zatrudniane są również w typowo męskich branżach i przekonują, że tradycyjny podział zawodów zaczyna tracić na znaczeniu i się zaciera.

Reklama

Kobiety pracujące zawodowo są w pewien sposób chronione. Przepisy Kodeksu pracy (art. 176 kp) zabraniają zatrudniania kobiet przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia. Szczegółowy wykaz takich prac jest wymieniony w rozporządzeniu. Zgodnie z prawem pracy występuje „zakaz zatrudniania kobiet przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia ma charakter bezwzględny, co oznacza, że przy pracach wymienionych w wykazie nie można zatrudniać kobiet nawet za ich zgodą.” Jak widzimy kobiety są chronione przepisami prawa, jednak kryzys, problemy finansowe bardzo często zmuszają kobiety pracować ponad ich możliwości fizyczne. To wszystko pokazuje jak bardzo silne są obecnie Panie i potrafią świetnie dostosować się do specyficznych wymogów danego stanowiska pracy. Wszystko to sprawia, że kobiety decydujące się na pracę w zawodzie typowo męskim i nie tylko są nie tylko prawdziwymi specjalistkami w swoim fachu, ale i pasjonatkami swoich zawodów. Niestety wynagrodzenie kobiet obecnie jest nadal mniejsze w porównaniu do mężczyzn wykonujących dla przykładu ten sam zawód. Tylko i wyłącznie własna świadomość kobiet dotycząca swojego potencjału zawodowego, osobowościowego spowodowała, że bardziej aktywnie poszukują zatrudnienia i pragną się rozwijać w dalszym ciągu.

 

Upór i chęć zdobywania wiedzy pozwoliły kobietom coraz częściej pojawiać się na scenie politycznej oraz w kadrze zarządzającej dużych przedsiębiorstw. Są świetnymi osobami do zarządzanie, także potrafią współpracować w grupie. Przez lata kobiety bardzo dużo już osiągnęły, jednak nie powinny na tym poprzestawać i wiąż walczyć o swoją niezależność, pokonywać granice, które często wydają się tylko do niepokonania. Płeć żeńska to obecnie kobiety sukcesu!

Stopka autorska: współpraca z autorem: www.prawnie.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 8.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz