Wyższe stawki u notariusza od 11 września 2015

Notariusz to zawód zaufania publicznego, gdyż sporządza dokumenty urzędowe, dzięki którym zabezpieczane są interesy każdej ze stron. Szereg czynności, które może wykonywać jest odpowiednio określony, a za konkretne usługi pobiera opłaty, które nazywane są taksami notarialnymi i również one są regulowane przez Państwo, dokładniej przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Do 11 września stawki te były niższe, jednak nowelizacja ustawy z 11 września tego roku sprawia, że mogą znacznie pójść w górę.

Do tej pory stawki za usługi notarialne kształtowały się tak. Od momentu nowelizacji ustawy stawki maksymalne mogą pójść w górę nawet o kilkadziesiąt procent. W przypadku załatwiania jakich spraw możemy zapłacić więcej, niż do tej pory? Przede wszystkim w przypadku sporządzania testamentu. Do tej pory było to nawet 50 złotych, ale od nowelizacji już nawet 80, więcej zapłaciły też za jego odwołanie. Zwiększy się też stawka za czynność notarialną, jaką jest zrzeczenie się prawa własności do nieruchomości. Uprzednio maksymalnie zapłacilibyśmy 80 złotych, po zmianach będzie to już 130. Jeśli zechcemy mianować kogoś pełnomocnikiem, to tez musimy liczyć się z większymi kosztami. Jeśli ma ono dotyczyć więcej, niż jednej czynności będzie to nawet 120 złotych za takie pełnomocnictwo, przy jednej 50 zł (wcześniej 30). Wszystkie zmiany znajdują się na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Jak wybrać notariusza i czy kierować się ceną?

Mimo że to Państwo określa kwoty, jakie notariusze mogą pobierać za swoje usługi, należy pamiętać, że są to stawki maksymalne. Może się więc okazać, że za tę samą czynność w jednej kancelarii zapłacimy 50 złotych, a w innych 30. W przypadku załatwiania kilku spraw – odwoływania i spisywania nowego testamentu, czy też zakupu nieruchomości, warto pokusić się o poszukanie tańszego urzędnika. Notariusze publikują zwykle wysokość stawek za swoje usługi. Należy pamiętać, że do tej kwoty doliczyć trzeba 23% podatku VAT. Jeśli nie, warto pokusić się o telefon z pytaniem, jaki byłby koszt przygotowania konkretnego dokumentu. Czy kierować się ceną? To jeden z czynników, który warto wziąć pod uwagę, choćby ze względu na fakt, iż każdy notariusz posiada takie same uprawnienia. Powinien również dysponować taką samą wiedzą. W przypadku wyboru notariusza, warto również polegać na rekomendacjach znajomych, którzy pewnie też chociaż raz korzystali z usług urzędnika.

Stopka autorska: wysokość stawek za swoje usługi – http://notariusz-derkowska.pl/taksa-notarialna/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz