Vat, a auta z kratką

Nadchodzące zmiany w podatku vat sprawiły, że firmy w Polsce ruszyły do salonów samochodowych po auta z kratką. Tylko w lutym zarejestrowano w Polsce 10 razy więcej samochodów osobowych z homologacją ciężarową niż w styczniu. Jeszcze do końca marca była możliwość odliczenia pełnego podatku VAT od zakupionego samochodu z kratką.

Reklama

Tylko do 1 kwietnia firmy będą mogły odzyskać cały podatek VAT od auta właśnie z kratką. Posłowie przegłosowali nowelizację ustawy vat, zatem właśnie od 1 kwietna wprowadzono wiele nowych obowiązków dla przedsiębiorców.  Nie ominą one nikogo, kto będzie chciał odliczać 100 proc. podatku od samochodu osobowego.  Wszystko sprowadza się do tego, że możliwe będzie odliczenie stu procent VAT w przypadku pojazdów samochodowych o masie do 3,5 tony, które są wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej. Jednak co jest bardzo ważne nawet typowo ciężarowy samochód będzie dla urzędnika aktualnie podejrzany. Wynika z tego, że jeśli mały przedsiębiorca będzie miał na przykład 3 osobowego busa i żadnego innego auta, urzędnik może stwierdzić, że wykorzystuje go również i do innych swoich celów prywatnych. Efektem tego będzie ograniczenie o 50% możliwość odliczania VAT. Te dziwne założenia mogą dotkliwie uderzyć w każdego małego przedsiębiorcę. Tylko od oceny urzędnika i jego interpretacji prawa oraz zaistniałych warunków, może zależeć sytuacja finansowa przedsiębiorstwa. Zakwalifikowanie do jednej grupy wszystkich pojazdów o DMC do 3,5T, spowodować może wiele nieprzewidzianych sytuacji, a ustawa nie miała na celu komplikować życia przedsiębiorców, a jedynie uprościć przepisy. Teoretycznie ustawa daje taką możliwość, aby odliczyć 100% VAT od każdego, nawet osobowego samochodu. Trzeba jednak spełnić pewne warunki takie jak: samochód należy zgłosić do Urzędu Skarbowego, a następnie prowadzić ewidencję przebiegu auta. Dane te mają być sprawdzane i weryfikowane przez urzędników skarbowych. W praktyce wygląda to tak, że jeśli zatrzymamy się tym samochodem przy sklepie by zrobić zakupy to znaczy, że wykorzystujemy go już do celów prywatnych. Kosztować nas to może nawet kilkanaście tysięcy, gdyż przewidziane kary za używanie do celów prywatnych samochodów zgłoszonych jako tylko działalności będą bardzo wysokie. Jak możemy sami wnioskować kolejny przepis , który miał ułatwić pracę, skomplikuje prowadzenie działalności gospodarczej.

Podsumowując jeżeli myślimy o kupnie dowolnego samochodu ciężarowego o DMC do 3,5T najlepiej jak zrobimy to do końca marca. W ten sposób unikniemy dylematu odliczyć 100% vat czy nie odliczyć. Ta decyzja może nas później wiele kosztować.

Stopka autorska: Quadra Polska- zamówienia publiczne Bydgoszcz

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 8.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz