W ostatnich czasach w mediach bardzo często używa się określenia choroby cywilizacyjne w odniesieniu do schorzeń, które masowo zaczynają dotykać ludzi na całym świecie. Tym mianem określa się m.in. cukrzycę, zawały serca czy otyłość. Duży problemem jest również wzrost zachorowalności na różnego rodzaju nowotwory. Lekarze i naukowcy na podstawie wieloletnich obserwacji starają się znaleźć przyczyny takiego stanu rzeczy. Z tego co dotychczas udało się ustalić wynika, że ogromny wpływ zwiększenie się występowania wymienionych powyżej schorzeń ma głównie styl życia jaki prowadzą ludzie współcześni. Dotyczy to głównie osób żyjącej w uprzemysłowionej części świata. Osoby z biedniejszych regionów, zdecydowanie rzadziej dotykają choroby cywilizacyjne.
Otyłość jako choroba cywilizacyjna
Wystarczy bliżej przyjrzeć się problemowi otyłości by zrozumieć źródło jej powstawania. Najbardziej otyłym narodem są Amerykanie, lecz wśród obywateli krajów europy zachodniej ten problem również staje się powszechny. Wynika to z prowadzonego trybu życia. Człowiek współczesny to człowiek wygodny. Do pracy lub szkoły dojeżdża własnym samochodem lub środkami komunikacji publicznej. Wiecznie zapracowany, niemający czasu na przygotowywanie zdrowych posiłków. Żywiący się śmieciowym jedzeniem z przydrożnych lokali gastronomicznych, spędzający większość wolnego czasu przez ekranem telewizora bądź komputera. Taki tryb życia i takie nawyki żywieniowe prowadzą do otyłości, a co za tym idzie również do cukrzycy. Najgorsze w tym to, że problem ten dotyka coraz młodsze osoby. W chwili obecnej problem otyłości wśród dzieci jest tym, który spędza sen z powiek lekarzy i dietetyków.
Jeżeli do niezdrowego trybu życia i złych nawyków żywieniowych dorzucić jeszcze stres to jest już prosta droga do „zafundowania” sobie zawału serca. Choroba ta dawniej dotyczyła niemal wyłącznie ludzi w podeszłym wieku. W chwili obecnej zawał serca u trzydziestolatka przestaje dziwić i zaskakiwać. Nadmierne spożywanie przetworzonej żywności powoduje, że do organizmu dostarczane są w nadmiernych ilościach cukry oraz niezdrowe tłuszcze nasycone. Wszystko to powoduje wzrost cholesterolu, który z kolei odkładając się na ścianach naczyń krwionośnych powoduje ich zwężenia, co w rezultacie prowadzi do zawału serca.
Łysienie jako choroba cywilizacyjna
Nie tyle chorobą cywilizacyjną, co poważnym problemem współczesnych mężczyzn jest wypadanie włosów. Dawniej problem ten dotyczył osób, które miały uwarunkowania genetyczne. W tej chwili zła dieta, stres, niewłaściwe dbanie o włosy powodują ich wypadanie. Dotychczas z problemem tym radzono sobie za pomocą starych, naturalnych sprawdzonych sposobów. Obecnie koncerny farmaceutyczne w swojej ofercie mają różne specyfiki skierowane do mężczyzn którzy łysieją, takie jak szampony, odżywki czy też tabletki na wypadanie włosów.
Stopka autorska: wypadanie włosów – http://wiecejwlosow.com/
Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!