Jak powstrzymać wypadanie włosów?

Nadmierne wypadanie włosów dokucza wielu osobom. Jak podają statystyki ponad 70% kobiet skarży się na tę przypadłość. Jak zatem dbać o włosy, tak aby było zdrowe i lśniące, a przede wszystkim nie wypadały?

Kiedy wpadanie włosów jest problemem?

Na skórze głowy znajduje się od 100 tysięcy do 150 tysięcy włosów. Codziennie tracimy od 40 do 150 włosów, jest to związane z naturalnym cyklem włosa. Każdy włos rośnie od 3 do 5 lat, przechodząc kolejno przez trzy fazy – wzrostu, przejściowej oraz spoczynku, a następnie wypada. Włosy, które wypadły zastępowane są nowymi.

W przypadku wypadania większej ilości włosów należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, który określi przyczynę wypadania włosów oraz dobierze odpowiednią kurację leczniczą.

Przyczyny wypadania włosów

Istnienie wiele przyczyn wypadania włosów. Wśród nich możemy wymienić m.in. stres, złą dietę, gwałtowne odchudzanie, anemię, brak witamin i składników odżywczych, osłabienie organizmu, poród, problemy z tarczycą, zaburzenia hormonalne, łupież, egzemę, a także choroby autoimmunologiczne.

Przyczyn wypadania włosów możemy doszukiwać się również w ich codziennym traktowaniu. Noszenie wysoko upiętych fryzur, stosowanie dużej ilości kosmetyków – pianek i lakierów do włosów, częste spanie z włosami nawiniętymi na wałki, częste używanie prostownicy bądź lokówki, suszenie włosów bardzo gorącym powietrzem, częste farbowanie i rozjaśnianie włosów, to wszystko negatywnie wpływa na kondycję naszych włosów, a także na ich wypadanie.

Sposoby na wypadanie włosów:

  • zmiana diety – prawidłowo zbilansowana dieta, bogata w witaminy (z grupy B, PP oraz witaminy A, C, E) oraz składniki odżywcze (biotynę, siarkę, żelazo) skutecznie ograniczy nadmierne wypadanie włosów. Wprowadzenie do diety warzyw, jajek, jogurtów i kefirów, a także herbaty ze skrzypu polnego również pozytywnie wpłynie na kondycję włosów.
  • codzienna pielęgnacja – zrezygnowanie z używania suszarki, prostownicy, lokówki, wałków do włosów, farb, „ciężkich” kosmetyków, takich jak lakiery i pianki do włosów.
  • zastąpienie kosmetyków łagodnymi szamponami oraz odżywkami do włosów.
  • częste mycie włosów – w przypadku przetłuszczonych włosów nadmiar sebum wpływa negatywnie na wypadanie włosów.
  • istnieje również szereg domowych sposobów na zahamowanie wypadania włosów np. maseczka na bazie z żółtek, stosowanie olejku kokosowego, oleju z drzewa herbacianego, czy też olejku rycynowego.

Stopka autorska: Na podstawie danych udostępnionych przez Apteka-Oliwna.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz