Ciąża, a prowadzenie samochodu

Pytanie – czy kobieta w ciąży może prowadzić samochód, bardzo często pojawia się na kobiecych forach internetowych oraz w „babskich” dyskusjach. Wokół tematu narosło też sporo mitów, w tym artykule postaramy się je wszystkie wyjaśnić.

Reklama

Zdaniem ekspertów, kobieta do końca drugiego trymestru ciąży nie musi rezygnować z roli kierowcy, jeśli ciąża przebiega prawidłowo, bez powikłań, a przyszła mama nie odczuwa żadnych dolegliwości. Ważne jest jednak, aby przestrzegała kilku ważnych zasad związanych z bezpieczeństwem.

ciąża

Z prowadzenia samochodu podczas ciąży powinny zrezygnować kobiety, które dopiero zaczynają swoją przygodę za kółkiem. Osobom początkującym podczas kierowania samochodem często towarzyszy ogromny stres, który w czasies ciąży jest wyjątkowo niewskazany, dlatego też ważne jest, aby za kółko wsiadały jedynie te przyszłe mamy, które są już wprawionymi kierowcami i czują się pewnie w tej roli.

Ciąża często łączy się z takimi dolegliwościami, jak mdłości lub bóle głowy, oraz z problemami z koncentracją. Wtedy lepiej nie wsiadać za kółko, gdyż jazda samochodem może wspomniane dolegliwości nasilić.

Lekarze radzą też ciężarnym rezygnację z jazdy samochodem w mrozy i upały, gdyż zdradzieckie działalnie klimatyzacji może szybko doprowadzić do przeziębienia. Powodem będzie gwałtowna zmiana temperatury podczas wysiadania z samochodu – latem z wychłodzonego auta na upał i zimą z nagrzanego na mróz.

Nie można też zapominać o pasach bezpieczeństwa. Polskie prawo pozwala ciężarnym jeździć bez zapinania pasów i wiele kobiet z tego korzysta, co jednak nie jest wcale dobrym rozwiązaniem, gdyż w przypadku kolizji może skutkować uszkodzeniem macicy, odklejeniem łożyska, a nawet obrażeniami płodu. Prawdą jest, że w końcowym okresie ciąży pasy mogą uciskać brzuch i być dla dziecka niebezpieczne, ale i na to znalazło się rozwiązanie – specjalne adaptery, dzięki którym pas można ułożyć pod brzuchem. Mama i dziecko mają wtedy zapewnione bezpieczeństwo i komfort.

Po drugim trymestrze, kiedy ciąża coraz bardziej daje się we znaki, kobietom odradza się prowadzenie samochodu. Brzuch jest wtedy duży i utrudnia wygodne siedzenie za kierownicą oraz swobodę ruchów kierowcy, konieczną podczas jazdy i manewrów. Ponadto, ruchy dziecka są już na tyle silne, że mogą kobietę dekoncentrować, a wtedy łatwo o wypadek.

Stopka autorska: Medicover.pl



Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz