Jak w naturalny sposób podnieść poziom żelaza we krwi?

Żelazo to jeden z kluczowych składników odpowiadających za proces transportu tlenu do wszystkich komórek naszego organizmu. Jego niedobory mogą skutkować stałym osłabieniem, brakiem sił i ograniczeniem zdolności poznawczych, charakterystycznymi objawami anemii (żelazo bierze udział w powstawaniu hemoglobiny, bez niej nasz krew nie będzie w stanie dotlenić całego organizmu).

Reklama

Niedobór żelaza jest zwykle wynikiem nieodpowiedniej diety, a z tym przecież każdy z nas powinien poradzić sobie we własnym zakresie – wystarczy nieco zmodyfikować nasze nawyki żywieniowe. Dobrym sposobem na podniesienie poziomu żelaza w organizmie jest wprowadzenie do codziennej diety większych ilości czerwonego mięsa (szczególnie bogata w żelazo jest wątróbka) , ryb, roślin strączkowych, a także suszonych owoców, zielonych warzyw typu szpinak czy ciemnego pieczywa. Te naturalne źródła żelaza powinny wyrównać jego poziom w organizmie. Jednak w przypadku kobiet w ciąży mogą być to sposoby niewystarczające. Żelazo dla kobiet w ciąży, a konkretnie jego odpowiedni poziom, jest szczególnie istotny ze względu na gwałtowne zwiększenie ilości krwi oraz potrzebę właściwego dotlenienia dziecka. Z tego powodu kobiety, które zaszły w ciążę, powinny systematycznie badać poziom żelaza, a w razie konieczności sięgać po specjalne preparaty, które wyrównają jego poziom.

Oczywiście żelazo dla kobiet w ciąży może, a nawet powinno mieć formę żelaza występującego w naturalnych produktach – w tej formie jest najlepiej przyswajalne. Dobrze zatem zmodyfikować dietę w ten sposób, aby spożywać jak największą ilość produktów bogatych w ten pierwiastek. Trzeba jednak pamiętać, że nadmiar żelaza dla kobiet w ciąży może być także niebezpieczny. W skrajnych przypadkach prowadzić do cukrzycy ciążowej, podwyższonego ciśnienia krwi oraz innych niebezpiecznych dla zdrowia i życia objawów. Z tego też względu kobiety w ciąży zawsze powinny pozostawać pod stałą kontrolą lekarza i regularnie badać poziom żelaza, w razie konieczności szybko modyfikując swoją codzienną dietę.

Stopka autorska: http://biofer.pl – żelazo dla kobiet w ciąży

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 3.5/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz