Ciąża – wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety

Bez względu na to czy od dawna starasz się zajść w ciąże czy nie planowałaś jej w najbliższym czasie to pozytywny wynik testu ciążowego zazwyczaj jest dość dużym przeżyciem. Widok dwóch kresek potrafi ‘zwalić z nóg’. Szczęście, strach, ekscytacja, euforia, niepokój i wielka obawa przeplatają się ze sobą przyprawiając o zawroty głowy.

Reklama

Pierwszy trymestr – początki bywają trudne

ciąża

W pierwszych tygodniach ciąży przyszła mama zazwyczaj kiepsko się czuje. Osłabienie organizmu, senność, bóle głowy oraz poranne mdłości potrafią dać się we znaki. Zanim ciąża zacznie być widoczna potrafi już nieźle ‘namieszać’. Wiele kobiet zastanawia się jak na wiadomość o stanie błogosławionym zareagują najbliżsi, partner, pracodawca czy współpracownicy. Poradzenie sobie z tym wszystkim nie jest łatwe a burza hormonów nie ułatwia sprawy powodując, że przyszła mama jest niezwykle drażliwa, płaczliwa i często bardzo emocjonalnie reaguje nawet na najmniejsze problemy. Z czasem, gdy ciążowe hormony przestają rozrabiać przychodzi czas spokoju, radości i przygotowań do wielkich zmian.

Po dwudziestym tygodniu ciąży wszystko się zmienia

W połowie ciąży brzuszek jest już widoczny, a przyszła mama promienieje. Przykre dolegliwości z początków pierwszego trymestru dawno odeszły w zapomnienie, a ciąża zaczyna wyraźnie służyć. Kobiece krągłości dodają uroku, cera jest gładka, włosy błyszczące, a szczęście maluje się na twarzy. Po USG połówkowym znana jest już płeć dziecka i rodzice zaczynają przygotowania do przyjścia na świat małego człowieka. Końcówka drugiego trymestru to fantastyczny moment na przygotowanie dziecięcego pokoju, kupienie ubranek czy zamówienie wózka (na niektóre modele czeka się kilka tygodni).
Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety. Podczas dziewięciu miesięcy zmieniają się priorytety, spojrzenie na świat, a codzienne obowiązki i przyzwyczajenia ulegają dezorganizacji. Często życie zostaje wywrócone do góry nogami by przygotować miejsce nowej rzeczywistości. Nie łatwo (choć niezwykle pięknie) jest być rodzicem. Wymaga to przygotowania i zaangażowania, aby dziecko po przyjściu na świat rozwijało się prawidłowo zarówno w sferze fizycznej jak i emocjonalnej. Do tego potrzebna jest odpowiednia dieta oraz przyjazne otoczenie w czasie rozwoju ciąży. Na szczęście ciąża trwa aż dziewięć miesięcy więc jest wystarczająco dużo czasu by się do nowej roli przyzwyczaić.

Stopka autorska: ciąża tydzień po tygodniu –  http://dzidziusiowo.pl/ciaza-i-porod/ciaza-tydzien-po-tygodniu

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 9.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz