Kilka chwil przed porodem

Czekanie na poród może wydawać się niekończącym się okresem wątpliwości, marzeń oraz prognoz. Istnieje obawa, czy wszystko pójdzie zgodnie z planem i czy dziecko będzie zdrowe. Nic dziwnego, że ostatnie tygodnie przed rozwiązaniem dłużą się niesamowicie…

Reklama

Trzeci trymestrze
Kiedy ciąża zaczyna być kłopotem? Od którego momentu kobieta marzy o tym, by w końcu się zakończyła?
Nie jest prosto odpowiedzieć na takie pytanie, bo opinie bywają różne. Jedni twierdzą, że najtrudniejszym okresem jest pierwszy trymestr ciąży, kiedy nie można opanować zmęczenia oraz mdłości, a połowę dnia chciałoby się spędzić w łóżku, dla innych dużo cięższym czasem jest trzeci trymestr ciąży, kiedy do typowych objawów ciąży dołącza dyskomfort związany z wielkością brzucha, problemy z poruszaniem się, kłopoty ze snem w ciąży, często opuchlizna, obrzęki, jak również dyskomfort związany z samopoczuciem i nagłymi zmianami nastroju.

Trzeci trymestr rozpoczyna się od 26 tygodnia ciąży i trwa aż do rozwiązania, czyli średnio do 40 tygodnia ciąży.

Kiedy urodzę?
kobieta w ciążyTrzeci trymestr, a zwłaszcza tydzień przed wyznaczonym terminem to czas oczekiwania na zakończenie ciąży oraz odliczanie dni do porodu. Jest to często stresujący okres, kiedy trudno o planowanie czegokolwiek i gdy rozwiązanie może nastąpić właściwie w każdym momencie.
Wiele przyszłych mam niejako samych jest sobie „winnych”, za bardzo przywiązując wagę do wyznaczonego terminu. Tym bardziej, że w wyznaczonym przez lekarza dniu rodzi jedynie 5% wszystkich kobiet w ciąży.

Czy jestem dobrze przygotowana?
Tuż przed porodem wiele przyszłych mam zastanawia się, czy jest dobrze przygotowanych do porodu. Czy będzie w stanie tak się sprawdzić w tych ciężkich chwilach, by wydać na świat upragnione dziecko. Wątpliwości może być przecież wiele: mogą one dotyczyć technik oddychania, możliwości poruszania się w trakcie porodu, kontrolowania własnych emocji, ciała, jak również współpracy z personelem medycznym, dlatego też tak wiele przyszłych rodziców udaje się na szkołę rodzenia, w której zdobywa podstawową wiedzę na wspomniany temat.

Co na to partner?
Ostatnie dni ciąży wielu mamom mijają pod znakiem rozważania, jak przyjście na świat dziecka wpłynie na relacje między partnerami, czy będą w stanie odnaleźć się w nowej sytuacji, czy sprostają wyzwaniom, jakie przed nimi stają.
Niepokój może budzić już samo uczestnictwo w cudzie narodzin. Mężczyźni mają często wątpliwości dotyczące swojej roli oraz tego, czy będą w stanie pomóc partnerce w przeżywaniu bólu i wątpliwości związanych z porodem.

Stopka autorska: 26 tygodnia ciąży – http://www.sosrodzice.pl/26-tydzien-ciazy/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz