Aktywność fizyczna w ciąży

Aktywność fizyczna podczas ciąży odgrywa niezwykle istotną rolę w utrzymaniu kobiety w odpowiedniej formie i przygotowaniu jej do zbliżającego się porodu i macierzyństwa. Jest również istotnym elementem profilaktyki zdrowotnej. Oczywiście, okres ciąży uniemożliwia podejmowanie intensywnego wysiłku fizycznego, jednak niektóre formy aktywności fizycznej są jak najbardziej wskazane. Jednak zawsze należy mieć na uwadze, aby przed rozpoczęciem ćwiczeń, skonsultować się z lekarzem, który stwierdzi czy przebieg ciąży umożliwia podjęcie pewnych form aktywności.

Reklama

Jak podaje portal mamazone.pl „odpowiednio dawkowany ruch poleca się zarówno kobietom, które przed ciążą były aktywne (chociaż muszą one zmodyfikować treningi), jak i takim, które ruszały się mało”. Regularna aktywność fizyczna w sposób znaczny niweluje bowiem dolegliwości takie jak bóle kręgosłupa, obrzęki oraz zaparcia. Poprzez wykonywanie odpowiednich ćwiczeń, kobieta jest w ciągłym ruchu, przez co nie tylko w mniejszym stopniu odczuwa bóle towarzyszące ciąży, ale i łatwiejszy jest dla niej powrót do formy sprzed niej.

Umiarkowaną aktywność fizyczną, kobieta może rozpocząć już w szesnastym tygodniu ciąży. Jest to bowiem okres najbezpieczniejszy zarówno dla dziecka jak i matki. Wynika to z faktu, iż to właśnie wtedy wydolność kobiety jest na najwyższym poziomie, a dolegliwości charakterystyczne dla pierwszego trymestru ustępują. Kobietom w ciąży najczęściej zaleca się następujące formy aktywności fizycznej: ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne, spacery, pływanie oraz gimnastykę, jogę, fitness, pilates i aqua aerobic dedykowane kobietom w ciąży. Należy mieć też na uwadze, że zajęcia dla kobiet w ciąży powinna prowadzić osoba kompetentna i posiadająca odpowiednie kwalifikacje. Podjęcie którejkolwiek z form fizycznej aktywności, wymaga również uzyskania zgody lekarza prowadzącego ciąże, który stwierdzi czy dana aktywność jest wskazana.

W przypadku niektórych kobiet istnieją bowiem pewne przeciwwskazania, które uniemożliwiają podjęcie aktywności fizycznej. Zalicza się do nich przede wszystkim: zagrożenie poronieniem, zagrożenie przedwczesnym porodem, nadciśnienie, cukrzycę, choroby nerek, niewydolność krążeniową, zaburzenia tętna płodu czy gorączkę. Również niektóre z form ćwiczeń są absolutnie zabronione dla kobiet ciężarnych. Są to głównie: bieganie, skakanie, ćwiczenia w siłowni, jazda na rowerze, rolkach, wrotkach, nartach, snowboardzie czy łyżwach, jazda konno oraz różnego rodzaju gry zespołowe (np. siatkówka czy koszykówka). Zakaz ten wynika z dużego ryzyka upadku, uderzenia  czy powstania urazu.

Odpowiednia aktywność fizyczna w ciąży ma bardzo duże znaczenie. Jednak dla dobra matki jak i dziecka, zawsze należy pamiętać, aby skonsultować wybór formy ćwiczeń z lekarzem, który stwierdzi czy jest to wybór bezpieczny i czy nie ma żadnych innych przeciwskazań. Bezpieczeństwo jest tu bowiem kwestią najważniejszą.

Stopka autorska: Artykuł powstał przy współpracy z Mamazone.pl.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 5.5/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz