Jakie opony zimowe wybrać?

Kiedy decydujemy się na zakup opon zimowych, musimy pamiętać o kilku kwestiach, by móc bezpiecznie jeździć się po zaśnieżonych drogach. Wybierając opony należy wziąć pod uwagę po jakim terenie będziemy się poruszać. Na rynku znajdują się opony przeznaczone do dróg miejskich, do długich tras oraz do jazdy mieszanej.

Reklama

Oprócz terenu istotne jest to jak często jeździmy, z jakiego rodzaju samochodu korzystamy a nawet w jakim regionie mieszkamy. Lepiej nie wymieniać opon samemu, tylko udać się do dobrego warsztatu samochodowego. Są też mobilne warsztaty, które wymieniają opony u klienta na miejscu. Mechanicy powinni nam doradzić jaki rodzaj opon będzie dla nas najlepszy.

opona zimowaW zależności od ceny i jakości, mamy do wyboru 3 grupy opon: ekonomiczne, średnie i wysokie. Oczywiście za opony o klasie ekonomicznej zapłacimy dużo mniej, niestety dużo szybciej się zużywają, dlatego jeśli chcemy zaoszczędzić lepiej jest zdecydować się na tez grupy ekonomicznej.

W kwestii oszczędności często też zastanawiamy się nad oponami używanymi. Nie jest to najlepsze rozwiązanie z tego względu, że nie gwarantują nam takiego samego bezpieczeństwa co nowe opony. Im mniej milimetrów bieżnika, tym mniejsze właściwości trakcyjne opony. Jeżeli kupimy nowe opony zimowe o grubości około 10 mm bieżnika to w zupełności powinny nam wystarczyć na dwa sezony.

Jeśli mimo wszystko zdecydujemy się kupić opony używane to należy najpierw sprawdzić grubość bieżnika i ich jakość. Jeśli nie mamy specjalistycznego miernika do zmierzenia grubości bieżnika to prostym rozwiązaniem będzie wykorzystanie linijki. W bieżnik wkładamy linijkę i sprawdzamy jaka jest jej głębokość. Jeżeli wykaże powyżej 4 milimetrów to opona nadaje się do użytkowania, jeżeli mniej to znak, że już się nie nadaje do jazdy.

Dla polepszenia naszego bezpieczeństwa w trakcie zimy zaleca się minimalnie zwiększyć ciśnienie w naszych oponach, ale tylko w przypadku gdy temperatura poniżej zera utrzymuje się przez parę dni. Można wtedy podnieść ciśnienie o 0,2 bara więcej niż zaleca producent opon.

Cena za wymianę opon zależna jest od rodzaju i wielkości felg. Wymiana opon stalowych będzie tańsza niż wymiana felg aluminiowych. Na przykład za wymianę kół o średnicy 15″ cali na felgach aluminiowych wydamy około 90-100 złotych, natomiast za wymianę opon na felgach stalowych zapłacimy około 25 złotych mniej.

Reasumując, wybór odpowiednich opon wpływa na komfort prowadzenia auta, bezpieczeństwo podczas jazdy, żywotność opon a nawet zużycie paliwa. Dlatego w przypadku zakupu opon jakość ma ogromne znaczenie.

Stopka autorska: Artykuł dostarczony przez mobilny serwis opon http://oponyuklienta.com.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz