Jazda samochodem w trudnych warunkach

auto w zimieListopad to miesiąc, w którym coraz częściej mamy do czynienia z pogarszającą się pogodą. Polska złota jesień kończy się zazwyczaj pod koniec października i w tedy dla kierowców nastają trudne czasy. Temperatura na zewnątrz spada do kilku stopni, występują pierwsze przymrozki i w końcu spada śnieg. Jak takie warunki wpływają na poruszanie się samochodem?

Zmiana opon na zimowe to jedna sprawa, drugą jest technika jazdy. W niskich temperaturach przy mokrej nawierzchni musimy znacząco zmienić sposób prowadzenia auta.

Reklama

Podstawą jest ograniczenie prędkości. W miejscach, w których latem jeździliśmy 90 km/h, przy nawierzchni pokrytej błotem, czy śniegiem ta prędkość powinna być zredukowana do 60 km/h. Powinniśmy także zachowywać większy odstęp od poprzedzającego samochodu i być bardziej czujni.

Podczas jazdy po śliskiej nawierzchni starajmy się unikać kolein. Zbiera się w nich woda, której nadmiar prowadzi do aquaplaningu. Opony nie są w stanie odprowadzić bieżnikiem dostatecznej ilości wody i samochód staje się niesterowalny, porusza się po klinie wody jak po lodzie.

W trakcie jazdy w zakrętach, na śliskiej drodze nie może być mowy o gwałtownych ruchach. Przyczyną wielu wypadków drogowych jest właśnie zbyt duża prędkość przy wejściu w zakręt a następnie gwałtowne hamowanie na samym zakręcie. Takie zachowanie często prowadzi do poślizgu nadsterownego. Tył pojazdu zaczyna nas wyprzedzać uciekając na „zewnętrzną”. Z podobną reakcją można się spotkać, gdy nieznacznie zjedziemy z drogi „łapiąc” tylnymi kołami ziemię lub żwirowe pobocze. Tylna oś traci przyczepność i samochód zaczyna się obracać.

Pierwszy śnieg nie trzyma się zazwyczaj długo i wahania temperatury powodują jego roztopienie. Na drodze pojawia się błoto pośniegowe. To szczególny rodzaj nawierzchni, z którym poradzą sobie dobrze tylko dobrze zaprojektowane opony, z odpowiednio rozmieszczonymi lamelkami bieżnika. Nie warto więc oszczędzać na zimowych oponach, wybierając te markowe, o potwierdzonej dobrej charakterystyce. Bo właśnie jakość opon ma duży wpływ na bezpieczeństwo podróżowania w warunkach zimowych.

Stopka autorska: Oponyhttp://opon-market.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 8.8/10 (liczba ocen: 4)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz