Zarządzanie projektami i zawód Project Managera

project managerProject Manager, czy też tak zwany PM, to osoba która jak sama nazwa wskazuje, w zakresie swoich zawodowych obowiązków posiada przede wszystkim zarządzanie projektami firmy oraz przedsiębiorstwa. W naszym kraju zawód ten cały czas nie cieszy się zbyt dużą popularnością – jest to bardzo dziwne, spółki bowiem poszukują młodych i uzdolnionych osób na stanowisko PM, cały czas jest ich jednak jak na lekarstwo. Dzieje się tak dlatego iż zarządzanie projektami to bardzo prestiżowe i naprawdę świetnie płatne stanowisko, z drugiej jednak strony wymagało będzie szerokiego wachlarza, różnorodnych umiejętności od tych jednostek, które próbują swoich sił w tym zawodzie.

Reklama

Project Manager musi być ekspertem jeśli chodzi o analizę sytuacji ryzykownych, planowanie z dużym wyprzedzeniem, odpowiednie ujęcie projektu od strony merytorycznej, a oprócz tego musi wykazać się wiedzą czysto ekonomiczną. PM jednocześnie winien posiadać dobre podejście do współpracy z innymi – umiejętność rozwiązywania konfliktów, czy też łatwego komunikowania się z innymi i pozyskiwania ich sympatii jest bardzo ważna. Zarządzanie projektami to właśnie sztuka łącznia tych oraz wielu innych, różnorodnych umiejętności – wiedzy tej nie da się zdobyć z książek, do pracy tej trzeba posiadać po prostu naturalne predyspozycje, talent, własny styl przeprowadzania działań i tak dalej.

Nie jest tak, że dla potencjalnego pracownika zarządzanie projektami to praca nieodpowiednia – problemy ze znalezieniem wartościowej kadry spowodowane są przede wszystkim zbyt dużymi wymaganiami. Nie da się ich jednak zmniejszyć, PM koordynuje bowiem najważniejsze projekty oraz przedsięwzięcia, których podejmuje się dane przedsiębiorstwo. Każdy jego błąd może bardzo negatywnie odbić się na działalności firmy. Całą sytuację utrudnia także fakt, że żadna z polskich uczelni wyższych nie posiada kierunku takiego jak zarządzanie projektami, czy też zbliżonego, który pozwalałby zdobyć wykształcenie niezbędne do rozpoczęcia pracy na stanowisku PM. Przyszły Project Manager musiałby studiować jednocześnie ekonomię, psychologię oraz kilka przedmiotów ścisłych – niezbędna mu wiedza jest bowiem porozrzucana właśnie po tych dziedzinach.

Jedynym rozwiązaniem na chwilę obecną, są prowadzone coraz częściej kursy, podczas których uzyskać można certyfikaty potwierdzające zdobycie odpowiednich informacji, wiedzy, doświadczenia i umiejętności. Firmy szukające zarządzających projektami, coraz częściej właśnie na tych certyfikatach opierają swoją decyzję o przyjęciu do pracy, czy też odrzuceniu podania.
Zarządzanie projektami to praca dla osób ambitnych, które nie boją się wyzwań i lubią kiedy ich praca posiada w sobie chociaż minimalny element ryzyka. Rozbudowana droga kariery, możliwość generowania naprawdę zadowalających zysków przy standardowym systemie ośmiogodzinnej pracy i rzeczywisty wpływ na sukcesy i rozwój firmy – wszystko to sprawia, że z roku na rok, coraz więcej osób myśli o zawodzie project managera.

Stopka autorska: inprogress.pl – zarządzanie projektami

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 6.3/10 (liczba ocen: 3)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz