Konto indywidualne alternatywą dla… skarbonki

W czasach, kiedy to liczba placówek bankowych może przyprawić o prawdziwy zawrót głowy, podobnie jak liczba reklam „najlepszych banków”, wydawać by się mogło, że osób, które zbierają środki finansowe do przysłowiowej skarpety lub skarbonki jest niewiele. Nic bardziej mylnego! Wbrew powszechnemu przekonaniu, że konto bankowe to jeden z elementów składowych życia milionów Polaków, istnieje liczne grono ludzi, którzy uważają, że pieniądze są wartościowe tylko wtedy, gdy możemy je wziąć do ręki w postaci namacalnych banknotów. Co prawda postęp technologiczny, tempo życia i wygoda coraz częściej i w coraz szerszym wymiarze wymuszają założenie konta indywidualnego, jednak wciąż wiele osób obawia się wykonania takiego kroku. Dlaczego tak się tego obawiamy?

Reklama

Strach ma wielkie oczy…

Najczęściej unikamy założenia konta z powodu strachu przed przekazaniem swoich pieniędzy do dyspozycji banku. Strach ten w głównej mierze wynika z braku rzetelnej wiedzy na temat tego produktu oraz ogólnych zasad działania placówek bankowych. Tego typu obawy towarzyszą nie tylko nowym użytkownikom kont indywidualnych, ale także tym, którzy już je posiadają i powodują, że korzystanie z konta ograniczone zostaje przez nich do absolutnego minimum. Czym jest konto indywidualne i jaki jest mechanizm jego działania?

Konto indywidualne w praktyce

Konto osobiste to rachunek z indywidualnym numerem identyfikacyjnym przypisanym do klienta. Numer ten jest nadawany na podstawie umowy zawieranej przez klienta z wybraną placówką bankową. Owa umowa określa warunki, jakich muszą przestrzegać obydwie strony. Ofertę konta indywidualnego dopasowanego do własnych potrzeb znajdziemy w każdym banku, ale warto dobrze zastanowić się nad jej wyborem. Pamiętajmy, że konto indywidualne nie jest lokatą ani kontem oszczędnościowym, więc kwota, którą umieszczamy na rachunku, nie będzie rosła. Do każdego konta indywidualnego zazwyczaj dopisana jest karta płatnicza, której możemy używać w terminalach płatniczych, bądź w bankomatach. Ewentualny koszt jej utrzymania i operacji dokonywanych za jej pośrednictwem uzależniony jest od warunków proponowanych w umowie.

Konto osobiste jest narzędziem, które zdecydowanie ułatwia zarządzanie własnymi finansami. Posiadanie indywidualnego rachunku wymagane jest w wielu miejscach pracy. Za jego pośrednictwem możemy płacić rachunki, raty kredytów, bądź realizować inne operacje jak chociażby codzienne zakupy w supermarkecie lub Internecie. Dzięki takiemu rozwiązaniu łatwiej nam monitorować kwotę, którą w danym momencie posiadamy na rachunku, a tym samym racjonalnie i z głową zarządzać swoimi wydatkami. Sumę dostępnych środków możemy szybko i wygodnie sprawdzić w najbliższym bankomacie lub na stronie internetowej banku.

Istotny jest fakt, że dostęp do konta mogą uzyskać inne, upoważnione przez nas osoby (np. współmałżonkowie), co znacznie ułatwia zarządzanie wspólnym domowym budżetem. Dla jeszcze większej wygody klientów coraz więcej placówek bankowych decyduje się na stworzenie i udostępnienie swoim klientom aplikacji, które pozwalają na mobilny dostęp do konta przez całą dobę z dowolnego miejsca, w którym się znajdujemy. A co najważniejsze, z dowolnego urządzenia mobilnego, którym dysponujemy – stwarza to wprost nieograniczone możliwości zarządzania zgromadzonymi środkami.

Jak łatwo zauważyć, konta indywidualne znacznie ułatwiają i usprawniają nasze codzienne funkcjonowanie. Aby na dobre pożegnać swoje obawy i cieszyć się z niebywałego komfortu związanego z korzystaniem z indywidualnych rachunków, należy wybrać placówkę bankową, której propozycja uwzględni nasze oczekiwania i potrzeby, a przy tym zapewni nam poczucie finansowego bezpieczeństwa.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz