Efektowne elewacje budynków – bo ściana nie musi być płaska

Ludzie od wieków ozdabiali ściany swoich domów na różne sposoby. Najprostsze było ich pomalowanie, ale bardziej wymagający i zamożni – lubili podkreślać swój status dodatkowymi ozdobami na budynkach, takimi jak dekoracyjne listwy lub gzymsy. Obecnie, dzięki osiągnięciom chemii budowlanej, takie ozdoby są dostępne dla szerokiego grona odbiorców, a ich montaż nie wymaga dużego doświadczenia w zakresie budownictwa.

Reklama

Czym powinny charakteryzować się elementy dekoracyjne

Elementy dekoracyjne, takie jak listwy elewacyjne, listwy lub profile przyokienne oraz inne ozdoby powinny być lekkie, a zarazem wytrzymałe mechanicznie. Najlepiej wybierać produkty wykonane z atestowanych materiałów, zapewniających także odporność na warunki środowiskowe. Dobrze
w tym celu sprawdzają się zwłaszcza różnego polimery, takie jak np. polichlorek winylu, czyli popularny PCV, lub polistyren. Przy czym ten pierwszy materiał dobrze sprawdza się jako surowiec do produkcji różnego rodzaju listew i innych płaskich elementów, ten drugi zaś wykorzystywany jest do produkcji materiałów izolacyjnych, przestrzennych ozdób i detali architektonicznych.

Czym można obecnie ozdabiać budynki?

Oferta dostępnych na rynku elementów zdobniczych dla architektury jest ogromna. Są to zarówno drobne elementy ozdobne, jak i całe systemy pozwalające na efektowne wykończenie całej elewacji budynku. Jednymi z takich udogodnień, jakie pojawiły się w ostatnich latach są specjalne listwy do boniowania elewacji. Bonie jako sposób wykończenia elewacji cieszą się uznaniem już od wielu lat, jednak dotychczas był to proces czasochłonny i wymagający od wykonawcy bardzo dużego doświadczenia. By uzyskać dobry wynik, stosowano wiele różnych sposobów: od odpowiedniego naklejania płyt izolacyjnych, po wycinania boni w warstwie izolacji. Także samo nakładanie tynku wymagało staranności, by nie zniweczyć efektu źle położoną masą tynkarską.

Obecnie wykonanie boni jest znacznie ułatwione za sprawą listw do boniowania o specjalnej konstrukcji. Nowe, oferowane przez nielicznych producentów listwy, zaopatrzone są w piankę technologiczną lub tzw. element tracony i pozwalają na szybkie nakładanie warstwy tynku
na warstwę izolacji. Nie ma wtedy konieczności zwracania uwagi na wycięcia boniowe, ponieważ w czasie tynkowania ich wnętrza są zabezpieczone przed wpadaniem mieszanki. Listwy ułatwiają prowadzenie pacy, dzięki czemu uzyskany tynk jest jednolicie gładki. Zabezpieczenie usztywnia listwę, dzięki czemu jest ona odporna na falowanie i związanie, w tym zmiany wymiarów. Zabezpieczona listwa pozostaje czysta w czasie prac budowlanych, a swoje piękno odkrywa już po ich zakończeniu i zdjęciu zabezpieczenia.

Montaż takich listew wymaga wycięcia rowków w warstwie izolacji, a następnie wklejenia listwy, która odpowiada za kształt boni. Położenie tynku na przyklejone listwy jest znacznie ułatwione.

Innym, jeszcze prostszym w montażu rozwiązaniem jest listwa boniowa dostępna Jest ona naklejana na warstwę izolacji i łączona z siatką wzmacniającą. Nie wymaga wycinania rowków w termoizolacji i doskonale sprawdzi się wszędzie tam, gdzie naruszenie warstwy termoizolacyjnej jest niewskazane.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz