Kredyt hipoteczny dla konkubentów

Coraz częściej można spotkać związki z długoletnim stażem, której jednak nigdy nie zostały sformalizowane. Życie na tzw. kocią łapę przynosi zarówno wiele korzyści, jak i ograniczeń. Czy w takich sytuacjach możliwe jest wspólne wzięcie kredytu hipotecznego?
Zdolność kredytowa

Dla banku najważniejsza jest zdolność kredytowa i dobra kredytowa historia. W przypadku zakupu mieszkania, banki starannie sprawdzają nasze możliwości finansowe oraz historie wcześniej wziętych kredytów. Często jedna osoba nie ma finansowych możliwości na tyle dużych, aby spełniać wymagania banku. W takiej sytuacji najlepiej podzielić się z inną osobą kredytem. W przypadku konkubinatów jest to możliwe. Wystarczy, aby druga osoba miała wystarczający comiesięczny dochód, aby wspólnymi siłami zwiększyć zdolność kredytową. Dla banku nie ma znaczenia czy kredytobiorcy są małżonkami, są rodziną, czy są dla siebie zupełnie obcymi ludźmi.
Ważne, aby kredytobiorcy mieli czystą historię kredytową i wystarczającą zdolność.

Kredyt z dopłatą

Od kilku lat można kupić mieszkanie z państwową pomocą spłaty kredytu. W programie „Rodzina na swoim” małżonkowie lub osoby samotnie wychowujące dziecko mają szansę otrzymywać przez 8 lat pomoc w spłacie kredytu. Jednak kredyt z dopłatą nie obowiązuje związków w konkubinacie. Jedynie w sytuacji, w której para posiada dziecko, jedna osoba ze związku może ubiegać się o takie dofinansowanie wynikające z tytułu samotne wychowywanie dziecka.

W przypadku niewywiązywania się z umowy kredytowej i niespłacania rat pożyczki, bank może przystąpić do egzekucji swoich należności. W pierwszej kolejności na pewno zajmie nieruchomość, na którą zaciągnięty został kredyt. Jeśli jednak okaże się to niewystarczające, kredytodawca może zaczerpnąć po środki wszystkich kredytobiorców lub jednego. Jeśli, któryś z konkubentów okaże się niewypłacalny, bank będzie ściągał należności z jednego, który ma na tyle dużo środków. Dłużnik, z którego będą ściągane należności ma prawo do podjęcia działań mających na celu spłacenie należności, które pokrył od drugiego niewypłacalnego kredytobiorcy.

Wzięcie wspólnego kredytu hipotecznego przez konkubentów jest tak samo możliwe, jak w przypadku małżeństw. Bank oczekuje jedynie wystarczającej zdolności kredytowej. W przypadku rozstania również podzielenie się nieruchomością i kredytem wygląda bardzo podobnie jak w przypadku formalnych związków.

W przypadku sprawy spadkowej, skontaktuj się z kancelarią prawną, np. http://kancelaria-animus.pl/kancelaria/.

Stopka autorska: http://kancelaria-animus.pl/kancelaria/ – http://kancelaria-animus.pl/kancelaria/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz