Kredyt na nowe auto – na co zwrócić uwagę?

Decydując się na kredyt na nowe auto musisz zwrócić uwagę na kilka czynników – zarówno związanych z kwestią samego pojazdu, jak z ostateczną ceną kredytu. Na tego typu pożyczkę stawia coraz większa ilość Polaków, przed podjęciem decyzji warto jednak rzucić okiem na kilka elementów, które wpływają na opłacalność kredytu.

Kredyt na nowe auto – przede wszystkim, powinien być tani

Jest oczywistym, że głównym kryterium doboru kredytu powinna być jego cena. Wbrew pozorom zweryfikowanie opłacalności pożyczki nie jest taką prostą sprawą, bowiem na ostateczny koszt kredytu składa się przynajmniej kilka czynników. Dla konsumenta najlepszym sposobem na wstępną ocenę kosztów kredytu jest zweryfikowanie RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania).

To właśnie RRSO powie Ci, jaki faktyczny koszt poniesiesz decydując się na kredyt na nowe auto. RRSO uwzględnia wszystkie koszty związane z kredytem, tj. oprocentowanie, prowizje bankowe, czy jeszcze inne koszty – takie jak nawet wizyta przedstawiciela firmy w Twoim domu.

Nie daj się zwieść rocznej stopie oprocentowania!

Oczywiście przeglądając różne oferty banków zauważysz, że najbardziej eksponowanym elementem nie będzie RRSO, a roczna stopa oprocentowania. Możesz więc spotkać się z sytuacją, w której oprocentowanie będzie reklamowane jako 3-4%, ale RRSO wyniesie już nawet 18%. Skąd taka różnica? Mianowicie stąd, że bank „ukrył” dodatkowe koszty w prowizjach i innych opłatach.

Warunki spłat – równie ważne, co koszt kredytu

Decydując się na kredyt na samochód zwróć także uwagę na warunki spłat, by móc dostosować je do swoich oczekiwań. Generalnie panuje zasada, że kredyt zaciągnięty na dłuższy okres czasu wiąże się z niższymi ratami, ale sumarycznie niestety jest droższy. Przestaje jednak być to regułą, a banki przestają uzależniać cenę kredytu od okresu, na jaki został udzielony.

Warto również, aby bank oferował usługę wakacji od kredytu. Dzięki niej, przez jakiś czas będziesz mógł zaniechać opłacania pożyczki, co pozwoli Ci na złapanie oddechu finansowego – np. w sytuacji utraty pracy czy zmniejszenia zarobków. Wprawdzie na ogół wiąże się to z dodatkową prowizją dla banku, ale usługa ta wciąż może być dobrym sposobem na ratunek domowych finansów.

Samochód z dłuższą gwarancją?

Naprawy nowych pojazdów są drogie, dlatego kupując go w oparciu o kredyt na nowe auto staraj się wybrać samochód z jak najdłuższą gwarancją. Dzięki temu, nawet w razie awarii nie będziesz musiał ponosić dodatkowych kosztów, co łącznie ze spłacanymi ratami mogłoby być dość dużym obciążeniem.

Kredyt – dobra opcja na nowy samochód

Kredyt na nowe auto pozwoli Ci kupić samochód pewny, bezpieczny, a ponadto posiadający szereg najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych. To bardzo dobry sposób na zaopatrzenie się w wymarzony pojazd, który będzie Ci służył przez długie lata. Zwróć jednak uwagę na to, by kredyt był tani oraz posiadał dogodne dla Ciebie warunki spłaty.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz