Lampy LED – warto czy nie?

W sklepach możemy znaleźć obecnie szeroką gamę ciekawych artykułów oświetleniowych. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się lampy LED, które wyposażone są w malutkie diody ledowe. To interesująca alternatywa dla lamp z wkręcanymi żarówkami, ponieważ dzięki diodom możemy uzyskać niedostępne nigdy wcześniej formy i wzory. Czy jednak lampa z brakiem możliwości wymiany źródeł światła to opłacalny zakup?

Reklama

Obecnie diody LED wykorzystywane są coraz częściej – swoją popularność zawdzięczają w szczególności swojej wyjątkowej energooszczędności. Dzięki nim możemy zmniejszyć pobór prądu nawet o 80 procent w porównaniu ze standardowymi żarówkami żarowymi, co automatycznie przekłada się na niższe rachunki. Co więcej, diody LED także są bardziej oszczędne od świetlówek kompaktowych i od halogenów. Na uwagę zasługuje także ich wysoka żywotność, która wynosi po kilkadziesiąt tysięcy godzin.

Tak jak wspomnieliśmy na wstępnie, diody LED ze względu na swoje kompaktowe wymiary pozwalają na tworzenie wyjątkowych kompozycji świetlnych – teraz bardzo popularne są taśmy LED oraz oczka LED o małych wymiarach. Ponadto możemy kupić lampy LED, na przykład lampy Philips, które zachwycają swoimi niebanalnymi wzorami.

Lampa wyglądająca jak spadający deszcz, przypominająca zaplątaną wstążkę czy podwieszany okrąg to tylko kilka propozycji z bogatych kolekcji producentów. Lampy ledowe od razu przyciągają wzrok i jeżeli poszukujemy do naszego domu, mieszkania czy biura czegoś jedynego w swoim rodzaju, to strzał w dziesiątkę.

Z drugiej jednak strony pojawia się pytanie – co wtedy, gdy diody LED przestaną działać? Lampy ledowe zwykle budowane są tak, że nie mamy możliwości wymiany pojedynczej diody, gdy ulegnie ona zniszczeniu. Warto jednak pamiętać o tym, że na produkt otrzymujemy gwarancję i w jej ramach będziemy mogli wymienić lampę na nową. Ponadto, biorąc pod uwagę żywotność diod LED, nawet codziennie używana lampa bez problemu powinna posłużyć nam nawet na więcej niż 5 lat – bez konieczności dokupowania żarówek!

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz