Maty gumowe antypoślizgowe – jakie wybrać?

Maty gumowe stosujemy na stanowiskach pracy z kilku powodów. Mogą one pełnić funkcję antypoślizgową, przeciw-zmęczeniową, elektroizolacyjną, ESD, amortyzującą, izolacyjną. Do każdej z tych funkcji wybieramy inny rodzaj maty gumowej.

Reklama

mata gumowa antypoślozgowa K-mat

mata gumowa K-Mat

Jeżeli na stanowisku pracy istnieje ryzyko wycieku substancji mogących powodować dużą śliskość podłogi (np. oleje, chłodziwa, smary, woda itp.) wybieramy maty gumowe z otworami, wykonane z odpowiedniego rodzaju gumy. Przed dokonaniem wyboru i zamówieniem maty gumowej należy skontaktować się z dostawcą, dokładnie opisać problem, przedstawić precyzyjnie wszystkie czynniki występujące na stanowisku pracy i wspólnie z dostawcą wybrać odpowiedni produkt. Maty gumowe nitrylowe (wykonane z gumy nitrylowej) stosujemy na stanowiskach pracy, na których występują substancje agresywne (oleje techniczne, smary, chłodziwa i substancje chemiczne). Nie należy w takich miejscach stosować mat wykonanych ze zwykłej gumy. Ulegną one szybkiemu zużyciu. Guma naturalna nie jest odporna na powyższe substancje i ulega szybkiemu zniszczeniu. W zależności od rodzaju, stopnia agresywności oraz ilości występujących substancji stosuje się maty gumowe wykonane z gumy o różnej zawartości nitrylu oraz innych domieszek.

Jeżeli na stanowisku pracy jest sucho, nie występują żadne wycieki, a naszym celem jest zmniejszenie zmęczenia pracowników pracujących w pozycji stojącej przez długi czas stosujemy maty gumowe bez perforacji (pełne) lub maty wykonane ze spienionego PVC o zamkniętych komórkach. Stwierdzono, że maty gumowe przeciw-zmęczeniowe wpływają korzystnie na krążenie krwi i zmniejszają zmęczenie pracowników. Stwierdzono ponadto, że maty gumowe niwelują czynniki sprzyjające powstawaniu schorzeń układu kostno-mięśniowego z zatem zapobiegają powstawaniu tych schorzeń. Częste i długie stanie na twardych powierzchniach może prowadzić do uszkodzenia stawów, powodować obrzęki nóg, schorzenia stóp np. paluch koślawy, nagniotki, zapalenie ścięgna Achillesa, ostrogę piętową oraz inne problemy ortopedyczne. Maty gumowe przeciwzmęczeniowe wymuszają mikro-ruchy mięśni nóg. Skurczowy i rozkurczowy ruch mięśni jest niewielki , ale wystarczający dla zapewnienia odpowiedniego krążenia i wyeliminowania części schorzeń układu kostno-mięśniowego, a na pewno sprzyja znacznemu ograniczeniu występowania schorzeń.

Innym rodzajem mat są maty gumowe elektroizolacyjną oraz maty antystatyczne ESD. Podłogowe maty gumowe elektroizolacyjne zabezpieczają pracowników przed porażeniem prądem. Stosowane są w obszarze otwartych rozdzielnic, przed tablicami rozdzielczymi oraz przy urządzeniach wysokonapięciowych. Należy dobrać odpowiednią matę do napięcia prądu, które występuje w obsługiwanych urządzeniach. Produkowane są maty zabezpieczające przed prądem o napięciu od 220V do 50 000V.

Stopka autorska: Nikodem – maty gumowe – http://www.nikodem.com.pl/index.php/maty-gumowe

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz