Meble ogrodowe z technorattanu. Dlaczego warto?

Krajowy rynek mebli ogrodowych poszerzył się parę lat temu o meble ogrodowe z technorattanu. Dziś są one dostępne wszędzie – od marketów budowlanych, po specjalistyczne sklepy zajmujące się tylko i wyłącznie sprzedażą takich mebli. Skąd ich rosnąca popularność?

Reklama

meble ogrodowe

meble ogrodowe z technorattanu - V style

Jeszcze do niedawna na polskich ogrodach królowały meble z drewna oraz meble z plastiku. Drewno jest materiałem pięknym i trwałym. Wymaga jednak stałej opieki. Bez odpowiednich impregnatów traci kolor, pęka i odkształca się. Masa mebli drewnianych utrudnia ich przestawianie. Plastikowe stoły i krzesła są znacznie lżejsze od naturalnych odpowiedników. Nie wymagają pielęgnacji i szczególnej troski. Brakuje im jednak ciekawego wyglądu. Design mebli plastikowych jest często dość sztampowy. Za oryginalne formy zapłacimy do kilkudziesięciu razy więcej niż za masówkę. Jednak zastosowany materiał w obu będzie najprawdopodobniej ten sam.

Technorattan. Tworzywo sztuczne o różnym składzie, żywica syntetyczna z utwardzaczami, filtrem UV i barwnikiem. Dzieli się na lepszej i gorszej kategorii tworzywo do ręcznego zaplatania mebli. Tańsze wersje (często marketowe) są składane z części, droższe stanowią jednolitą bryłę. Różnią się też właściwościami. Jedne trzeba chować na zimę, drugie mogą bez szkody stać cały rok na tarasie. Sam widziałem zestaw (bardzo tanich) mebli technorattanowych na wystawie. Na blacie stołu w miejscu gdzie padało słońce plecionka się pokarbowała. Najlepsze plecionki wytrzymują temperatury od -50 do +50 stopni, są odporne na wilgoć i promieniowanie UV. Technorattan z wyższej półki jest sztywniejszy, nie poddaje się tak łatwo jak tańsza odmiana. Jest przyjemny w dotyku, gdzie tańsze potrafią lepić się do skóry jak linoleum.

meble ogrodowe - ażurowo zaplatane

meble ogrodowe z technorattanu - ażurowo zaplatane

Oddzielmy więc jedne od drugich. Dobre meble technorattanowe na pewno nie są tanie ale są inwestycją na lata. Najczęściej zaplatane są na ramie aluminiowej. Zachowują więc lekkość plastikowych krzeseł, przy czym ich design może być bardzo zróżnicowany. Wybór plecionek, stylistyki mebli, kolorów i typów poduszek jest ograniczony tylko przez wyobraźnię projektantów. Każdy mebel jest ręcznie zaplatany, co sprawia że nie jest „martwym” przedmiotem jak plastikowe krzesło. Każdy ma swoją duszę. Wiodące firmy mają w swojej ofercie różne sposoby zaplatania – klasyczne, V-style (w literę V) oraz przeróżne ażurowe wzory. Dodatkowo dla zwiększenia wygody poduszki szyte z tkanin ogrodowych. Najlepsze – teflonowane, nie przyjmują tak brudu i są odporne tzw. „pierwszy kontakt z wodą”. Nie oznacza to odporności na deszcz, zabezpiecza jednak przed zalaniem płynami podczas użytkowania mebli. Woda, wino, piwo – wszystko spływa po tych poduszkach jak po przysłowiowej kaczce. Aby wygodnie się siedziało nie zapomnijmy upewnić się, że zamawiane meble są wyposażone w poduszki wypchane wysokoelastyczną gąbką. Tanie gąbki po kilkukrotnym użyciu odkształcają się. Wysokoelastyczne wracają do poprzedniej formy i są znacznie wygodniejsze, równomiernie dystrybuując ciężar naszego ciała.

Dlaczego warto? Jak ze wszystkim, co kupujemy – warto raz wydać więcej, by mieć produkt lepszy, trwalszy i wygodniejszy. Dobre meble technorattanowe mają lekkość mebli plastikowych i duszę mebli drewnianych. Są odpowiednikiem mebli z klasycznego rattanu. Na naturalny rattan zmiany temperatury i wilgoć wpływają bardzo destruktywnie. Technorattan jest w stanie znieść każde możliwe warunki, na jakie może wystawić je Państwa ogród. Jeśli cenią sobie Państwo ciekawy design oraz wygodę wypoczynku, meble ogrodowe technorattanowe mogą być odpowiedzią na Państwa potrzeby.

Stopka autorska: meble ogrodowe – http://www.doramdesign.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 6.8/10 (liczba ocen: 4)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz