Automatyka bram

Automatyczne napędy do bram są ogromną wygodą dla użytkowników aut. Bez względu na warunki atmosferyczne, takie jak deszcz czy śnieg, nie ma potrzeby wysiadania z samochodu. Bramy na napęd same się otwierają i zamykają. Decydując się na ich montaż, warto wiedzieć o nich co nieco.

Ważne parametry

Jeszcze kilka lat temu napędy były osobną częścią, którą montowano do bram. Było to nie tylko czasochłonne, ale także kosztowne. Dziś bramy można kupić już w komplecie z napędem.

Napęd musi charakteryzować się określonymi parametrami, dzięki którym będzie w stanie odpowiednio działać. Bardzo ważna jest tu siła ciągnięcia czy sama prędkość.

Właściwe dobranie napędu do bramy zależy od jej ciężaru. W przypadku małych bram, napędy o sile 400N mogą być wystarczające. Jeśli mamy do czynienia z dużą bramą, niezbędne będą urządzenia o trzy razy większej mocy.

Podobnie jest z prędkością. Standardowa to 12cm/s. Napędy do bram sterowane drogą radiową, powinny mieć częstotliwość 433 MHz.

Bramy, które są poruszane za pomocą łańcucha mogą być niewygodne. Wiąże się o z jego regularną konserwacją. Co jakiś czas musi być potraktowany smarem. Dlatego lepiej wybrać wózek wyposażony w pasek zębaty.

Brama na telefon?

Dobry napęd do bramy powinien cechować się niezawodnością i być bezpieczny. Niemałe znaczenie ma także szybkość otwierania bram, która gwarantuje lepszy komfort.

Bramy z funkcją sterowania radiowego zapewniają szybsze otwieranie nawet o połowę w porównaniu ze zwykłym napędem. Dobrze jeśli nadajniki radiowe zapewniają bezpieczny przekaz sygnału z pilota do siłownika i na odwrót. Działanie w dwóch kierunkach pozwala na sterowanie bramą jak i identyfikację jej położenia. Nowoczesna technologia zapewnia obsługę bram za pomocą telefonów komórkowych z systemem Android.

Jaka brama taki napęd

Różne bramy wymagają różnych rozwiązań. Dlatego nie do wszystkich konstrukcji pasują wszystkie typy napędów.

Dom z garażem

Bramy segmentowe górne akurat nie wymagają specjalnego typu napędu. Mogą być w niej zastosowane wszystkie rodzaje siłowników pod warunkiem, że jest odpowiednio dużo miejsca na ich instalację. W przypadku bram do garażu na dwa samochody, siła napędu musi być wyższa niż 1000 N.

Podobnie jest z bramami uchylnymi. Wystarczy tylko, że siłownikma odpowiednią moc, aby mógł być zainstalowany.

Trudniej jest z bramą rozwieraną. Napęd musi być wspierany specjalną konstrukcją w kształcie ramion, które będą ciągnąc lub pchać skrzydła bramy.

Ponadto mają pewne ograniczenia, mogą być zastosowane jedynie w bramach, które mają nie więcej niż 2,8 m szerokości. Warto w tym przypadku skorzystać z pomocy profesjonalisty, który udzieli fachowej porady.

Automatyczne bramy wjazdowe czy garażowe są niezwykłym ułatwieniem i wygodą. Dzięki nowoczesnym technologiom, są coraz szybsze i sprawniejsze, a także posiadają dodatkowe funkcje np. kontrolę prędkości przesuwu bramy.

Są także bardzo stylowe i eleganckie, więc funkcjonalność idzie w parze z odpowiednim efektem wizualnym. Jest wiele firm oferujących tego rodzaju konstrukcje, warto je porównać i wybrać najdogodniejszą opcję.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz