Niebezpieczne ubrania

Organiczne ubranka dla niemowlaków cieszą się coraz większą popularnością. Nic w tym dziwnego. Do ich produkcji nie używa się chemikaliów i barwników, które mogą być szkodliwe dla dzieci. Dlatego rodzice chętniej i częściej decydują się na te naturalne.

Reklama

ubrankaOkazuje się, że w produkcji ubranek dla niemowlaków i większych dzieci notorycznie używa się chemikaliów. Jednym z przykładów są formaldehydy i pestycydy w ubraniach, które mają działanie rakotwórcze.

Chemiczna bawełna

Bawełna konwencjonalna jest jednym z najczęściej używanych włókien do produkcji ubrań. Ponieważ nie jest przeznaczona na konsumpcję dodawane są do niej pestycydy, herbicydy i chemikalia.

Proces przetwarzania bawełny na ubranka dla niemowlaków jak również osób dorosłych, nie eliminuje w pełni tych substancji, więc część z nich pozostaje w ciuchach. Chemikalia uwzględniają takie substancje jak środki ropopochodne, zmiękczacze, wybielacze, metale ciężkie, amoniak.

Dla przykładu można podać proces przędzenia wełny, w którym używany jest alkohol winylowy, ułatwiający tkanie. Innym przykładem są formaldehydy w ubrankach dla niemowlaków, dokładnie te same, które służą do konserwacji. Dzięki temu ubrania wyglądają dobrze na sklepowych półkach.

Włókna syntetyczne, takie jak flausz pochodzą z petrochemikaliów. Tego rodzaju materiał „emituje” niebezpieczne związki cały czas. Więc regularne pranie nie pomoże w pozbyciu się szkodliwych związków z ubrań. To tylko kilka z substancji, jest ich znacznie więcej.

Włókna dobre dla dorosłych

W pewnych przypadkach używanie włókien syntetycznych jest niezbędne. Mowa tu np. o kamizelkach kuloodpornych dla żołnierzy czy policjantów.

Jednak skóra małych dzieci jest zbyt wrażliwa i cienka, a system immunologiczny jeszcze nie jest w pełni rozwinięty, więc nie jest w stanie obronić się przed zbytnim obciążeniem toksycznym organizmu

Warto także mieć na uwadze, że produkcja konwencjonalnej bawełny to także zagrożenie dla środowiska. Środki chemiczne negatywnie wpływają na ekosystem, dostają się do zbiorników i szkodzą rybom i innym zwierzątkom wodnym.

Bawełna ekologiczna

Inaczej jest z bawełną organiczną. Jest co prawa droższa, ale mamy pewność, że ubranka dla niemowlaków są ekologiczne i nie zagrażają ich zdrowiu.

Ponadto kupując wyroby z bawełny organicznej, chronimy środowisko. Są to uprawy, które są pod specjalną kontrolą i muszą spełniać określone wymogi.

Warto także szukać ubrań pochodzących z upraw fair trade. Wówczas można mieć pewność, że rolnicy produkujący uprawy, dostali godziwą płacę, a bawełna spełnia wszystkie rygorystyczne wymogi.

Ubranka dla niemowlaków, wykonane z bawełny organicznej, nie alergizują i są bardzo delikatne, w sam raz dla małych pociech. Ponadto taka bawełna jest bardzie wytrzymała niż ta pochodząca z normalnych upraw.

Zdrowie dziecka jest najważniejsze dla każdego rodzica na świecie. Coraz większa świadomość ekologiczna sprawia, że ubrania ekologiczne stają się bardziej popularne, pomimo dość wysokiej ceny. Kupując je nie tylko dbamy o zdrowie własne i swoich dzieci, ale także o środowisko, w którym żyjemy.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz