Nie od dziś wiadomo, że podróże kształcą. Wybierając się za granicę, poznajemy nowych ludzi, kulturę i obyczaje, odkrywamy nowy nieznany świat. Niekiedy doznajemy szoku kulturowego, ale nie ma się co dziwić.
To, co w naszym kraju jest uznawane za zupełnie naturalne, w innych może być oznaką braku szacunku. Dlatego warto poznawać inne kultury i uczyć się języków, aby móc wybrnąć z niekomfortowych sytuacji jak i najzwyczajniej w świecie móc porozmawiać z innymi.
Ponadto znajomość języków zwiększa szanse na znalezienie wymarzonej pracy, szczególnie jeśli są egzotyczne. Językowa mapa Polski jest zróżnicowana i zależy od regionów. W Opolu i Wrocławiu to niemiecki, zaś we francuski w Warszawie gra pierwsze skrzypce. Jakich języków najchętniej uczą się Polacy?
Wypadamy średnio
Globalizacja i zacieranie się granic sprawiają, że coraz ciężej jest osobom, które nie władają żadnymi językami. Dzisiejsze czasy i wymagania rynku są bardzo twarde. Dwa języki to podstawa, nie ma to tamto.
Okazuje się, że Polacy chętnie się ich uczą, aczkolwiek wyniki nie są do końca zadowalające. Ponad 30% osób w przedziale 16-35 lat deklaruje znajomość angielskiego. Następnie jest to rosyjski i niemiecki. U osób starszych, powyżej 50 roku życia dominuje, rzecz jasna, rosyjski, ale również angielski.
Generalnie rzecz ujmując, co piąty mieszkaniec Polski mówi po angielsku. W porównaniu z Niemcami czy Finlandią, statystyki te nie najlepiej się prezentują. W obu krajach kolejno 30 i 40% osób deklaruje znajomość języka angielskiego.
Czego się uczymy?
Znajomość angielskiego to podstawa, Polacy doskonale o tym wiedzą, dlatego ogromną popularnością cieszą się także języki skandynawskie i romańskie: hiszpański i francuski.
Coraz większe zainteresowanie wzbudzają także języki egzotyczne: arabski, chiński i japoński. Ich opanowanie wymaga ogromnego wkładu pracy, ale niewątpliwe osoba ze znajomością np. chińskiego, ma ugruntowaną pozycję na rynku pracy.
Jaki region taki język
To, jakich języków uczą się najchętniej Polacy, jest niejako determinowane miejscem ich zamieszkania. Mieszkańcy Województwa Pomorskiego czy Zachodniopomorskiego, preferują języki skandynawskie, ze względu na bliskość tych krajów i bardzo atrakcyjny rynek pracy. Są one najbardziej popularne w tych regionach, jednak mieszkańcy Krakowa czy Kielc także się ich uczą.
Ciekawym przykładem preferencji językowych jest także Województwo Opolskie. Tam bardzo chętnie uczą się języka niemieckiego jak i holenderskiego. Podobnie jest ze stolicą Dolnego Śląska.
Jeśli chodzi o język francuski, to Warszawa bryluje na mapie Polski. Obok niego Warszawianie przyswajają hiszpański i włoski. Zresztą nie ma się co dziwić. Stolica to centrum, gdzie swoje siedziby ma wiele międzynarodowych firm. Potrzebują one pracowników posługujących się wieloma językami.
Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!