Metody lokalizacji wycieków

Woda wymykająca się spod kontroli może spowodować duże erozje materiałów budowlanych oraz pleśń i grzyby, które są bardzo szkodliwe dla zdrowia człowieka. Dlatego warto wiedzieć w jaki sposób można skutecznie zlokalizować wycieki wody.

Reklama

Pierwszą metodą jest lokalizacja wycieków za pomocą kamery termowizyjnej. Jednak ten sposób możemy stosować tylko i wyłącznie przy wyciekach z instalacji CO (centralne ogrzewanie) i CWU (ciepła woda użytkowa). Termowizja pomaga ustalić miejsce wycieku na podstawie zawilgoceń, które nie są widoczne dla ludzkiego oka. Ogromną zaletą tej metody jest przede wszystkim szybkość badania i brak ingerencji w instalację.

Kolejnym sposobem na walkę z nieszczelnością jest wykorzystanie gazu znacznikowego. Polega to na wprowadzeniu do instalacji mieszanki gazowej, która wydostaje się na powierzchnię, a po drodze penetruje wszystkie nieszczelności. To połączenie gazów jest nieszkodliwe dla człowieka. Duży plus tej metody to lokalizacja nawet najmniejszych wycieków i możliwość badania instalacji, które są umiejscowione bardzo głęboko.

Technika korelacji szumu wycieku wykorzystuje korelator i dokonuje analizy szumów w sposób cyfrowy. Na końcach rurociągu umieszcza się specjalne mikrofony, które drogą radiową przesyłają informację do korelatora i dzięki temu możliwe jest wyznaczenie miejsca awarii, zwłaszcza na długich odcinkach. Niestety metoda ta jest dość kosztowna ze względu na zastosowanie zaawansowanego sprzętu.

Ostatnim sposobem na lokalizację wycieków jest metoda elektroakustyczna, która jest uznawana za jedną z najskuteczniejszych metod do wyszukiwania wszelkiego rodzaju nieszczelności. Jej skuteczność wykrywania to około 75-85%. Polega ona na słuchaniu odgłosów z instalacji, używając do tego geofonu. Badanie to odbywa się przy pełnej pracy instalacji. Aby ta technika mogła skutecznie zadziałać, potrzebna jest absolutna cisza podczas badania, tzn. należy wyłączyć wszelkie pralki, zmywarki, miksery itp. Jeżeli ten wymóg nie zostanie zachowany, wówczas możemy otrzymać niejednoznaczne wyniki.



Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz