Militaria i ich rola

Czym tak w zasadzie są i czy każdą broń możemy zaliczyć w poczet militariów? Zasadniczo i tak i nie. Przede wszystkim należy zauważyć, że pasjonaci militariów raczej nie zaliczają do tego grona broni współczesnej sportowej czy też innej, będącej w sprzedaży w sklepach militarnych. Jak więc pokrótce moglibyśmy to słowo scharakteryzować? Tak w zasadzie, to militaria są wszelkiego rodzaju bronią. Niezależnie od tego czy jest ona współczesna, czy też historyczna, jak najbardziej możemy ją zaliczyć do tej grupy.

Reklama

militariaOczywiście należy rozróżnić pomiędzy bronią współczesną i historyczną, bo to jest inny ciężar gatunkowy, ale niemniej wszystko to zaliczamy w poczet militariów. Co więcej, na militaria składa się nie tylko broń, ale również sprzęt wojskowy i umundurowanie. Jeśli mówimy o militariach historycznych, to niekoniecznie muszą to być oryginalne egzemplarze broni z dawnych czasów, ale z powodzeniem mogą to być również ich repliki. Ważne jest jednak to, aby były one odtworzone z bardzo dużą dozą dokładności. W przeciwnym przypadku raczej nie będziemy mogli mówić o replikach broni z konkretnego okresu historycznego.

W poczet militariów można zaliczyć zarówno broń zaczepną jak również i obronną. Poza tym mowa jest także o amunicji oraz umundurowaniu. Co więcej, należy jeszcze dodać do tego broń myśliwską oraz wszelkiego rodzaju broń białą. Jeśli mówimy o umundurowaniu historycznym, to niezwykle ważne jest dokładne odwzorowanie każdego szczegółu takiego munduru. W przeciwnym przypadku trudno mówić o konkretnym rodzaju munduru i trudno mówić o tym, że był noszony w tym czy tamtym okresie. Niewątpliwie militaria są czymś, z czym należy się delikatnie obchodzić, czymś dla prawdziwych koneserów broni i dla tych, którzy z tą bronią potrafią się odpowiednio obchodzić. Pojęcie militariów należy jeszcze rozszerzyć o wszelki sprzęt, jaki był kiedyś i jaki jest obecnie używany w toku prowadzenia działań wojennych. Mowa, zatem nie tylko o broni i mundurach, ale również o wszelkim sprzęcie saperskim, naczyniach, sztućcach, o sprzęcie optycznym czy też medycznym. Wszystko, co ma jakikolwiek związek z prowadzeniem działań wojennych, można zaliczyć do militariów.

Choć wiele militariów znajduje się obecnie w prywatnych rękach i nie są one dostępne dla każdego, to jednocześnie należy zauważyć, że bardzo wiele eksponatów znajduje się w rękach państwowych, w różnych muzeach i te są dostępne dla każdego, kto chciałby co nieco zobaczyć i co nieco się dowiedzieć na temat historii oraz wszelkiego sprzętu wojskowego używanego niegdyś w którejś z minionych epok.

Stopka autorska: taiwangun.com – militaria

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz