Modne trendy w architekturze

Ostatnie dziesięciolecia to czas dynamicznych przemian na różnych polach ludzkiej działalności. Zmienia się technologia, pojęcie estetyki, a także mentalność i podejście społeczeństwa do różnych kwestii. Zmiany te nie mogły nie odbić się na architekturze, która łączy w sobie nowoczesne technologie oraz sztukę, a ponadto stanowi odzwierciedlenie zdobywających popularność tendencji proekologicznych.

Reklama

Zielona architektura

Globalne ocieplenie, zanieczyszczenie środowiska naturalnego – to obecnie jedne z najpoważniejszych problemów, przed jakimi stoi ludzkość. Dużą rolę w ich rozwiązaniu odgrywa budownictwo – dlatego od kilku lat na rynku coraz wyraźniej zauważalne jest stosowanie rozwiązań przyjaznych środowisku. Dotyczy to szczególnie technologii energetycznych. W Zachodniej Europie powoli odchodzi się od ogrzewania domów za pomocą tradycyjnych metod, czyli spalania węgla lub gazu ziemnego – zamiast tego inwestuje się w wydajne pompy ciepła, pobierające energię z gruntu, powietrza oraz wody. Idzie to w parze z tworzeniem domów, które odznaczają się niskimi stratami ciepła – są to tzw. domy pasywne. Drugą kwestią, związaną z energetyką jest ograniczanie poboru energii elektrycznej, pochodzącej często z nieekologicznych elektrowni węglowych – służą temu coraz chętniej instalowane, szczególnie w cieplejszych krajach, panele słoneczne.

Od cegieł do szkła, drewna i metalu

Przemiany w architekturze widać obecnie również jeśli chodzi o jakość i ilość stosowanych materiałów budowlanych. Tradycyjna cegła, choć wciąż zajmująca dominującą rolę w konstrukcji domów jednorodzinnych, w przypadku budynków użyteczności publicznej (biurowców, centrów handlowych, budynków instytucji) została z powodzeniem zastąpiona przez tworzywa sztuczne, szkło oraz metal. W przypadku budownictwa jednorodzinnego można spodziewać się podobnej zmiany trendów w przeciągu zapewne kilku-kilkunastu lat – obecnie „szklane domy” są jeszcze dość rzadko spotykane, choć już teraz zauważalne jest stawianie na coraz większe okna, sprawiające, że przestrzeń domu zostaje bardziej otwarta na otoczenie. Wysokiej jakości nowoczesną stolarkę aluminiową znajdziemy w ofercie firmy Alumex, obecnej na rynku już od 1995 roku.

Funkcjonalność i estetyka

Pojęcie piękna przechodziło spore metamorfozy na przestrzeni wieków – we współczesnym wydaniu piękno utożsamiane jest przede wszystkim z prostotą, harmonią i przestrzenią. Detal, popularny jeszcze kilkadziesiąt lat temu, obecnie prawie nie ma znaczenia. Ma to duży związek z dominującym obecnie przekonaniem, że budynek ma być przede wszystkim funkcjonalny i to właśnie z funkcjonalności wypływa jego piękno. Podobne trendy widać również w architekturze ogrodów – modny ogród to ogród prosty, przestrzenny, utrzymany w stonowanej stylistyce, nie przesycony kolorami.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz